Slovensko v noci zasiahlo bow echo. Spôsobilo veľké škody

08.08.2019 o 07:20 - Ľ.F.
Článok

Intenzívne búrky sa počas uplynulej noci prehnali viacerými oblasťami Slovenska. Sprevádzané boli silným nárazovým vetrom, ktorý napáchal rozsiahle škody.

Slovensko v noci zasiahlo bow echo. Spôsobilo veľké škody

Mimoriadne silná búrka sa počas noci prehnala viacerými oblasťami Slovenska. Najvýraznejší vietor sme pozorovali v Nitre, kde nárazy dosiahli až 100,8 km/h. 

Búrky spôsobili aj veľké škody. V obci Liešťany západne od Prievidze nášmu čitateľovi napáchal veľké škody na dome. Z oblasti Trenčianskeho a Žilinského kraja sme mali zatiaľ najviac hlásení o popadaných stromoch a zničených strechách.

Dôvodom bol jav nazývaný ,,bow echo"

Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echo hovorím vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch.

Na radare tento jav môžeme pozorovať ako ohnutý oblúk (z angl. bow - luk). 

Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu.

Bow echo môžeme pozorovať aj na radarovej animácii, kde vidno aj polohu obce Liešťany, kde vietor napáchal škody (viď galéria). Jav sme zaznamenali približne v oblasti od Partizánskeho, cez Prievidzu, až po Martin. V týchto oblastiach by mali byť škody najväčšie.