Slovensko v noci zasiahlo bow echo. Silný vietor napáchal škody

13.06.2020 o 00:35 - Ľubomír Franko
  • Článok

intenzívne búrky sa prehnali počas noci oblasťou východného Slovenska. Priniesli aj jav nazývaný bow echo, ktorý je sprevádzaný silným nárazovým vetrom.

Slovensko v noci zasiahlo bow echo. Silný vietor napáchal škody

Vo vhodných podmienkach sa počas noci tvoria na východe veľmi silné búrky, sprevádzané prívalovými zrážkami a silným nárazovým vetrom. 

Búrkový komplex, ktorý sa prehnal aj západom Košického kraja, bol sprevádzaný javom nazývaným bow echo. 

Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echo hovorím vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch.

Tento jav môžeme pozorovať aj na animácii radarových snímok, zvýraznený bielou čiarkovanou čiarou. Červenou farbou sú zvýraznené oblasti, kde sa očakávajú početné škody. 

Tento jav vzniká najmä v situáciach, keď veľmi silné prúdenie do tylovej časti búrky alebo rozsiahly downburst akceleruje jednu časť systému smerom dopredu.

Najsilnejší náraz vetra sme zatiaľ zaznamenali na stanici na košickom letisku, kde vietor dosiahol 25 m/s (90km/h). Nie je vylúčené, že vo viacerých oblastiach bol vietor aj silnejší.

Búrka na satelitnej snímke o 23:05
Búrka na satelitnej snímke o 23:05

Bow echo podľa videí z oblasti vyvrátilo niekoľko stromov, na výpadovke z Košíc do Šace boli konáre po ceste. Očakávame, že spadnutých stromov je už niekoľko, lepšiu predstavu budeme mať ráno. 

Početné škody priniesol silný vietor aj do Humenného. V tomto prípade ale nešlo o bow echo, ale downburst.

Downburst je intenzívny zostupný prúd vzduchu, ktorý po dotyku so zemským povrchom vyvolá divergentné prúdenie s ničivými účinkami. Divergentné znamená, že vzduch sa po dotyku so zemským povrchom rozteká do strán, od miesta dopadu.

Fotky spadnutého stromu v Humennom nájdete v galérii pod článkom. O ďalších škodách z tohto mesta si môžete prečítať TU.

Najnovšie správy