Slovensko zasiahne výdatný lejak. Vyvolá povodne

21.05.2019 o 21:05 - Peter Minárik
  • Článok

Na severe Slovenska už začalo pršať, no v priebehu noci dorazí vlna výdatného a intenzívneho dažďa. Zrážky zotrvajú až do piatka a vyvolajú povodne.

Slovensko zasiahne výdatný lejak. Vyvolá povodne

Po silných búrkach, ktoré sužovali región strednej Európy nás čaká dážď. Tlaková níž, ktorá dostala meno Axel sa aj nachádza nad strednou Európou a bude ovplyvňovať počasie aj u nás až do piatka. 

Okolo tejto tlakovej níže sa obtáča rozsiahle zrážkové pole na ktorom sa tvorili aj intenzívne búrky. V nasledujúcich hodinách a dňoch pôjde predovšetkým o výdatný dážď, ktorý zasiahne Nemecko, Rakúsko, Česko, Ukrajinu, Poľsku, ale aj naše územie a spôsobí problémy predovšetkým na severe nášho územia.

Výrazne by malo pršať až do piatka, pričom spadnú desiatky milimetrov zrážok. Najvýraznejšie zaprší na severe Slovenska, kde sa očakáva aj okolo 80 m zrážok.

Očakávané zrážky na našom území
Očakávané zrážky na našom území
Očakávané zrážky na severe Slovenska
Očakávané zrážky na severe Slovenska

Výdatne sa rozprší už počas nasledujúcej noci. Intenzita dažďa bude prekračovať aj 5 litrov na meter štvorcový za hodinu. Najintnezívnejšie bude pršať na severe Slovenska, no zrážky zasiahnu celé naše územie. 

Slabnúť budú počas štvrtka, no to sa netýka severného Slovenska, kde by malo pršať naďalej. Ustávanie zrážok sa očakáva až v piatok počas dňa.

Výdatné zrážky sa očakávajú v takmer celej strednej Európe, čo sa podpíše na vodných tokoch aj na našom území. Z Rakúska sa priženie vlna po Dunaji, z Ukrajiny po Tise a na severe bude stúpať Orava, Kysuce a Váh. Na menších tokoch severného Slovenska sa očakáva, že hladiny tokov môžu dosiahnuť až úroveň 2. povodňového stupňa.

Najnovšie správy