Slovensko zasiahnu silné búrky. Prinesú intenzívne prívalové zrážky

16.08.2020 o 17:00 - Ľubomír Franko
  • Článok

V pondelok a v utorok čaká Slovensko veľmi nepriaznivé počasie. Intenzívne búrky môžu spôsobiť obrovské problémy, prinesú najmä prívalové zrážky, pri ktorých môžu napršať desiatky milimetrov.

Slovensko zasiahnu silné búrky. Prinesú intenzívne prívalové zrážky

Búrky potrápia Slovensko nielen počas nedele, no takisto aj začiatkom nového pracovného týždňa. Zatiaľ čo dnes by mali byť intenzívne búrky lokálne, v pondelok bude intenzívnych búrok viac a budú plošnejšie.

Dôvodom bude nepriaznivé rozpoloženie tlakových útvarov. Od západu postúpi nad Nemecko a neskôr nad Česko nevýrazný studený front. Pred ním bude nad oblasť Slovenska prúdiť veľmi teplý, no najmä mimoriadne vlhký vzduch.

Vlhký a teplý vzduch sa začne v pondelok dopoludnia labilizovať. Prvé búrky by sa mali objaviť už dopoludnia, najskôr v hornatých oblastiach stredného a východného Slovenska. Búrky môžu byť ojedinele aj intenzívne, sprevádzané prívalovými zrážkami a krupobitím.

Postupne sa očakávajú búrky aj na západe Slovenska, aj v nížinatých oblastiach. V relatívne silnom južnom prúdení budú mať búrky dostatočný prílev vlhkosti. To bude veľmi dôležitým faktorom pre vznik veľmi silných búrok, ktoré môžu byť sprevádzané intenzívnymi prívalovými zrážkami. 

Predpoveď búrok na pondelok
Predpoveď búrok na pondelok

Do polnoci môže za 24 hodín napršať miestami 20 až 50 milimetrov, ojedinele aj viac. Pri týchto zrážkach očakávame početné prívalové záplavy, ktoré môžu spôsobiť škody.

V utorok sa búrky očakávajú opäť, vyskytnúť by sa však mali najmä na strednom a východnom Slovensku, predovšetkým v severných častiach oblastí.

Predpoveď búrok na utorok
Predpoveď búrok na utorok
Najnovšie správy