Slovenskom prešla tlaková vlna. Spôsobil ju výbuch sopky v Tichom oceáne

16.01.2022 o 00:45 - Ľubomír Franko

Sobotňajší výbuch sopky Hunga Tonga-Hunga Haʻapai v Tichom oceáne vytvoril mohutnú tlakovú vlnu, ktorá bola pozorovaná aj z vesmíru. Tlaková vlna obletela celú Zem a zaznamenali sme ju aj na Slovensku.

Slovenskom prešla tlaková vlna. Spôsobil ju výbuch sopky v Tichom oceáne
Foto: Tonga Geological Survey

Sopka Hunga Tonga-Hunga Haʻapai sa nachádza medzi ostrovmi Hunga Tonga a Hunga Haʻapai v Tichom oceáne, juhovýchodne od Nového Zélandu.

Ešte v sobotu okolo 5:00 nášho času došlo k mohutnej erupcii, ktorá sa zaradí medzi najsilnejšie výbuchy za posledné roky. Ihneď po erupcii vydali tamojšie úrady výstrahu pred vlnou tsunami, ktorá sa aj naplnila.

Tlaková vlna obletela svet. Zaznamenali sme ju aj na Slovensku

Masívna explózia bola nielen viditeľná z vesmíru, no zaznamenali ju aj meteorologické stanice po celom svete. Rýchlu zmenu v atmosférickom tlaku sme zaznamenali aj na Slovensku.

Prvá tlaková vlna dorazila do Bratislavy okolo 20:30 nášho času, čo je asi 15 a pol hodiny po výbuchu sopky. Tlaková vlna spôsobila, že atmosférický tlak vzduchu najskôr stúpol o 1,5 hPa, potom klesol o 3 hPa a opäť stúpol. Takéto výkyvy, ktoré už boli v menšej miere, sme zaznamenali do polnoci celkom tri. 

Zaujímavosťou je, že sopka je od stanice v Bratislave vzdialená asi 17-tisíc kilometrov.

Erupcia bola natoľko silná, že výbuch bolo možné počuť v celej Oceánii ale dokonca aj v Japonsku či na 10-tisíc kilometrov vzdialenej Aljaške

Rozsiahlu tlakovú vlnu zaznamenali na meteorologických staniciach po celom svete. Najlepšie však bola pozorovateľná z meteorologických družíc vo vesmíre.

Tlaková vlna bola viditeľná z vesmíru, zdroj: NOAA
Tlaková vlna bola viditeľná z vesmíru, zdroj: NOAA

Výbuch spôsobil vlnu tsunami, ktorá sa prehnala celým Tichým oceánom

Výbuch podmorskej sopky spôsobil vlnu tsunami. Varovali pred ňou najmä v Oceánii, no takisto v Austrálii, Japonsku či v USA a Južnej Amerike. 

Vlna sa nakoniec aj vyskytla a spôsobila škody najmä v oceánskom štáte Tonga, kde dosiahla 1 až 2 metre. Vlna sa prehnala pobrežnými oblasťami a spôsobila aj škody.

 Vlnu tsunami zaznamenali aj v Japonsku a na západnom pobreží USA. Tam škody našťastie nenapáchala.

Viac o spôsobenej vlne tsunami sa dočítate v našom ďalšom článku.