Sneženie komplikuje dopravu na Slovensku. Ďalšia vlna sneženia dorazí v noci

13.10.2020 o 10:17 - Peter Minárik
  • Článok

Obyvatelia severného Slovenska, predovšetkým Oravy sa počas dnešného dňa zobudili do zasneženého rána. V noci totiž nasnežilo a napadlo od poprašku do niekoľkých centimetrov snehu. Ďalšia vlna sneženia pritom Slovensko čaká.

Sneženie komplikuje dopravu na Slovensku. Ďalšia vlna sneženia dorazí v noci

Na Slovensko prišiel prvý sneh. Hovoríme o snehu, ktorý pokryl mestá a obce. Prvý sneh sa síce už minulý mesiac objavil v Tatrách, ale sneženie sa počas uplynulej noci objavilo aj v polohách pod nadmorskou výškou 1000 m n.m. 

Na Lomnickom štíte leží už 30 cm snehu, na Chopku 3 cm a v Liesku na Orave, čo je už obývaná obec 1 cm. Inde však napadlo ešte viac.

Napríklad v Oravskej Lesnej, či v jej okolí a na horských priechodoch napadlo už aj viac ako 3 cm. Sneženie sa pritom očakáva aj naďalej.

Za príchod prvého snehu do našich miest a obcí môže tlaková níž, ktorá sa presúva z Balkánu cez naše územie nad juhovýchodné Poľsko. Po okraji tejto tlakovej níže sa totiž obtáča rozsiahle zrážkové pole. Súčasne sa nad južnou Škandináviou nachádza tlaková níž a práve okolo nej sa do našej oblasti dostáva studený vzduch od severozápadu až z oblasti Severného mora.

Vplyvom toho počas uplynulej noci klesala na našom území hranica sneženia a tá sa dostala až pod 1000 m n.m

Komplikácie na cestách

Sneženie na severnom Slovensku značne komplikuje dopravu. Úsek medzi Oravicami a Habovkou je ťažko prejazdný. Na ceste sa totiž nachádza vrstva snehu a popadané stromy. Polícia úsek uzavrela pre autá bez zimných pneumatík.

Zasnežené cesty hlásia vodiči aj na horskom priechode Príslop, ktorý je na letných pneumatikách nezjazdný. Sneh pokryl aj cesty medzi Novou Bystricou a Oravskou Lesnou a ďalšie cesty v okolí Oravskej Lesnej.

Sneženie však nekomplikuje dopravu len na Orave, ale problém hlásia aj Kysuce. Neupravené a ťažko prejazdné cesty sú napríklad v okolí Makova

Sneženie ešte príde

V nasledujúcich hodinách počas dňa sa očakáva, že začne hranica sneženia postupne stúpať späť až do oblasti hôr. Súčasne sa oteplí, a tak sa sneh, ktorý napadol v nižších polohách začne topiť. Sneženiu však nie je koniec.

Tlaková níž sa počas dnešného dňa presunie cez naše územie priamo nad juhozápadné Poľsko, kam by mala doraziť počas nasledujúcej noci a keď sa tam dostane, tak k nám vtiahne opäť chladnejší vzduch, v dôsledku čoho klesne hranica sneženia opäť.

Dnes po polnoci tak začne hranica sneženia opäť klesať a to aj do miest a obcí na strednom a severnom Slovensku. Hranica sneženia by sa mala pohybovať okolo nadmorskej výšky 1000 m n.m.

Vplyvom toho sa očakáva, že na našom území môže počas nasledujúcej noci opäť pribudnúť sneh a to predovšetkým na Kysuciach, či na Orave.

Ak sa tak chystáte na sever Slovenska, tak si dajte pozor na cestách a zbystrite pozornosť. Bez letných pneumatík sa neodporúča jazdiť.

Najnovšie správy