Sneženie opäť dorazí na Slovensko. Nebude však snežiť všade

18.02.2020 o 17:58 - Peter Minárik
  • Článok

Na naše územie mieria ďalšie frontálne vlny, ktoré prinesú sneženie a to predovšetkým do vyššie položených oblastí. Nížiny sa opäť nedočkajú. Počasie zatiaľ sneh do nížin ani nechystá.

Sneženie opäť dorazí na Slovensko. Nebude však snežiť všade

Tohtoročná zima sa blíži ku svojmu koncu. S posledným februárovým dňom končí obdobie meteorologickej zimy a od 1. marca sa datuje meteorologická jar, no tohtoročná zima je zatiaľ v nížinách žalostná a nič na tom sa nezmení ani nasledujúce dni. Počasie sneh do nížin nechystá. 

Naše územie sa už nachádza v chladnejšom prúdení, ktoré k nám prináša chladnejší a vlhší vzduch, no výraznejšie zrážky prídu až v nadchádzajúcich dňoch.

Už zajtra začne cez naše územie postupovať ďalší studený front, ktorý prinesie zrážky. Tie budú prevažne kvapalné a snežiť bude od výšky 600 m n.m. Aj tu sa však teploty budú pohybovať nad bodom mrazu a snehová pokrývka sa začne vytvárať až od výšky okolo 1000 m n.m. 

V týchto polohách by mohlo napadnúť aj viac ako 5 cm snehu. Nového snehu sa tak dočkajú predovšetkým naše hory. Do nižších polôh prídu snehové zrážky až v nasledujúcich dňoch.

V priebehu piatka začne postupovať ďalší studený front a ten už príde do chladnejšieho prostredia. Prinesie tak sneženie aj do ďalších regiónov nášho územia.

Hranica sneženia by sa mala pohybovať už okolo výšky 400 m n.m. a nad touto hranicou by sa snehová pokrývka mala začať aj vytvárať. 

Predpovede na piatok sú optimistické, čo sa týka novej snehovej pokrývky. Nasnežiť by mohlo až okolo 10 cm.

Predovšetkým hory sa tak opäť môžu tešiť na novú snehovú nádielku, no opäť si polopatujú aj obyvatelia severných regiónov Slovenska.

Ako vyplýva z článku, tak nižších polôh, pod 400 m n.m., kde žije prevažná časť obyvateľstva sa dočká napriek ochladeniu len kvapalných zrážok.

Zima sa pritom pomaly končí a nič nenaznačuje, že by sme sa poriadnych mrazov a snehu mali ešte túto sezónu v nížinách dočkať. Počasie tak sneh do nížin stále neprinesie.

Najnovšie správy