Sneženie sa môže už v piatok objaviť aj v nižších polohách

10.04.2019 o 21:07 - Peter Minárik
  • Článok

Pred nami je výrazné ochladenie, ktoré k nám prinesie poriadny prepad teplôt, ale aj snehové zrážky. Snehové vločky však nebudú padať len na horách, ale objavia sa aj v nižších polohách.

Sneženie sa môže už v piatok objaviť aj v nižších polohách

Aprílové počasie je typické svojimi vrtochmi. Jeden taký nás čaká teraz, kedy sa postupne začína v našej oblasti ochladzovať.

Medzi rozsiahlou oblasťou vysokého tlaku vzduchu so stredom západne od Škandinávie a tlakovou nížou nad Balkánom začína do Európy prúdiť studený vzduch od severu, ktorý prinesie citeľné ochladenie.

Denné teploty v piatok vystúpia len na +7 až +13 °C, ale pozor ! Masa studeného vzduchu bude najvýraznejšia na severe a na krajnom západe, kde teploty počas dňa vystúpia len na +1 až +7 °C.

Spoločne s ochladením poklesne aj hranica sneženia. Na mapke môžete vidieť očakávanú hranicu sneženia v piatok ráno. Tá kopíruje zatekanie studeného vzduchu a je jasné, že najchladnejšie bude nielen na severe, ale aj na Záhorí, či v okolí Bratislavy. 

Očakávaná hranica sneženia
Očakávaná hranica sneženiaSúčasne sa nad našou oblasťou bude vlniť frontálne rozhranie, ktoré tu bude prinášať zrážky. Na krajnom západe a severe sa môžu od piatka do nedele objaviť snehové vločky aj v nižších polohách, teda v mestách a v obciach.

Ak však cestujete na západ alebo sever tak pozor. Cez víkend sa v Česku a v Rakúsku očakáva sneženie, ktoré môže priniesť aj niekoľko centimetrov nového snehu.

Očakávaná výška novej snehovej pokrývky v cm
Očakávaná výška novej snehovej pokrývky v cm

České a rakúske diaľnice tak môžu byť zasnežené, čo určite nebude vhodné na letné pneumatiky.

Najnovšie správy