Snežiť bude až do večera. Kedy sa dočká aj západ ?

29.11.2020 o 13:41 - Peter Minárik
  • Článok

Posledný novembrový víkend priniesol na naše územie snehové zrážky. Biely víkend je na takmer celom východnom Slovensku a na väčšine severného Slovenska. Zvyšné oblasti sú zatiaľ bez snehu.

Snežiť bude až do večera. Kedy sa dočká aj západ ?

Inverzný charakter počasia v uplynulých dňoch prerušil príchod studeného frontu. Ten postúpil v piatok nad naše územie od severu a priniesol zrážky a ochladenie.

V priebehu víkendu sme zostali v chladnejšom a vlhšom vzduchu v ktorom sa vytvárali jednotlivé zrážkové polia, ktoré postupovali nad naše územie.

Prvé zrážkové pole dorazilo včera v noci a oveľa výraznejšie, po ktorom sa zobudili viaceré oblasti východného a severného Slovenska do zasneženej nedele prišlo počas uplynulej noci.

Zrážky sa vyskytujú ešte aj teraz na našom území a budú sa až do večera. Veľa snehu už však nenapadne, ba skôr pravý opak. Sneh sa bude topiť, nakoľko teploty budú stúpať nad bod mrazu.

Zatiaľ čo severné a východné oblasti už zasiahlo prvé sneženie, tak zvyšné regióny zatiaľ na prvý sneh čakajú. Aj to sa však môže zmeniť už nasledujúci týždeň.

Počasie totiž v strede týždňa prevezme pod kontrolu tlaková níž nad Jadranom, ktorá sa bude vypĺňať a po jej prednej strane bude do našej oblasti prúdiť teplejší a vlhší vzduch. Ten prinesie oteplenie, ale ešte predtým dorazí nad naše územie zrážkové pole, ktoré sa najskôr dostane do chladnejšieho vzduchu.

Aktuálne predpovede naznačujú, že v priebehu štvrtka do našej oblasti od juhozápadu postúpi zrážkové pole a postupne sa na našom území rozsneží. Sneženie zasiahne mnohé oblasti západného Slovenska a to vrátane Bratislavy.

Postupne sa však bude do našej oblasti dostávať teplejší vzduch a tak zrážky začnú prechádzať do kvapalných. Na západe teda prípadný sneh vydrží len zopár hodín, ale prvé snehové vločky by sa tu budúci týždeň mali objaviť taktiež.

Najnovšie správy