Stredozemné more je horúce. Dobrá správa to však nie je. Prečo?

21.06.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

Mnohí dovolenkári sa iste tešia, že teplota Stredozemného mora je v júni veľmi teplá. V skutočnosti to však až taká dobrá správa nie je...

Stredozemné more je horúce. Dobrá správa to však nie je. Prečo?
Ilustračné. Foto: unsplash

Po dvoch rokoch pandémia sa mnohí Slováci tešia k moru, pričom najčastejšou dovolenkovou destináciou je Chorvátsko, Taliansko či Grécko.

Na ideálnej dovolenke by malo byť more príjemne teplé, avšak teplota Stredozemného mora je v týchto dňoch nieže príjemne teplá, ale priam horúca. 

Teplota na hladine Stredozemného mora sa pohybuje okolo +26 °C, čo je hodnota 5 °C nad júnovým priemerom.

Anomálie teplôt v Stredozemnom mori v nedeľu 19. júna. Zdroj: Copernicus
Anomálie teplôt v Stredozemnom mori v nedeľu 19. júna. Zdroj: Copernicus 

Ide o vysoko nadpriemernú odchýlku od dlhodobého normálu, čo však môže mať neblahý dopad na charakter počasia v pobrežných štátoch okolo mora v nasledujúcich mesiacoch. 

Hrozí vznik nebezpečných medikánov

Takáto dlhodobá teplota mora môže viesť k budúcemu riziku intenzívneho zhoršenia poveternostných podmienok v okolitých štátoch.

Teplejšia voda sa totiž vyparuje rýchlejšie, nabíja vzduch vlhkosťou a podporuje extrémne poveternostné javy. Vysoká teplota mora môže viesť k silným búrkam a aj k vzniku nebezpečných medikánom, ktoré sa môžu objaviť koncom leta aj počas jesene.

Medikány sa objavujú raz alebo dvakrát do roka v dôsledku toho, že povrchové vody sú vo východnom Stredomorí teplejšie ako obvykle, čo práve počas júna nastáva. 

Medikány sú cyklóny vznikajúce v Stredozemnom mori, ktoré prinášajú prívalové zrážky, silný vietor sprevádzaný vysokými vlnami. Medikány v mnohých prípadoch napáchajú veľké materiálne škody.