Takýto krásny Brockenov prízrak sa podarilo zachytiť vo Vysokých Tatrách

15.11.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Brockenov prízrak. Jav, o ktorom sme v poslednom čase už niekoľkokrát písali. Niet sa čomu diviť, keďže práve hmlisté počasie je jednou z podmienok, kedy ho môžeme zachytiť.

Takýto krásny Brockenov prízrak sa podarilo zachytiť vo Vysokých Tatrách
Brockenov prízrak vo Vysokých Tatrách, Foto: Martina Marcineková

Brockenov prízrak je vzácny druh halového javu. Teda vyskytnúť sa môže pomerne bežne, ale nie vždy sa ho podarí dobre zachytiť.

Na Malom Ľadovom štíte sa ho nedávno podarilo zachytiť aj Martine Marcinekovej. Tá sa so svojím úlovkom pochválila na sociálnej sieti Facebook po tom, čo sa vybrala na túru do Vysokých Tatier.

Ako vlastne tento jav vzniká? Práve na vrcholoch hôr ho môžeme Brockenov prízrak vidieť najčastejšie. Farebná svätožiara, nazývaná aj gloria (z ang. glory), vzniká, keď je vzduch plný kvapiek dažďa či hmly a tieto kvapky následne rozptýli svetlo.

Na horách je v týchto dňoch ozaj krásne, Foto: Martina Marcineková
Na horách je v týchto dňoch ozaj krásne, Foto: Martina Marcineková

Ak na pozorovateľa svieti Slnko nízko nad obzorom, jeho tieň sa potom premietne na oblaky alebo hmlu pod ním. Ide o enormne zväčšený tieň, ktorý niekedy aj naháňa strach. Pozorovateľ pri pohľade na svoj zväčšený tieň so svätožiarou okolo hlavy môže nadobudnúť dojem, že ide o akési mystické zjavenie.

Aj v najbližších dňoch nás čaká typické jesenné počasie, s častými hmlami. Ak sa vyberiete na túru do hôr, možno budete mať na tento prízrak šťastie aj vy.

Najnovšie správy