Taliansku diaľnicu A1 zasiahlo krupobitie. Zničené autá zostali stáť na ceste

26.07.2021 o 20:48 - Ľubomír Franko

V oblasti severného Talianska sa počas dnešného dňa vyskytujú extrémne búrky. Tie priniesli krupobitie, ktoré totálne zničilo desiatky áut na diaľnici A1. Autá museli zostať stáť na ceste.

Taliansku diaľnicu A1 zasiahlo krupobitie. Zničené autá zostali stáť na ceste

Extrémne krupobitie zasiahlo dnes večer oblasť okresu Fidenza na severe Talianska. Krupobitie bolo spôsobené mohutnou supercelárnou búrkou.

Vo veľmi vlhkom vzduchu a silnom výškovom prúdení sa búrka vytvorila veľmi rýchlo a postupne postupovala ďalej na severovýchod.

Počas svojej existencie vyprodukovala búrka krúpy s priemerom až viac ako 7 centimetrov. Takéto krúpy už spôsobujú obrovské škody, keďže k povrchu padajú vysokou rýchlosťou a majú väčšiu váhu.

Aby tomu nebolo málo, krupobitie priamo zasiahlo aj diaľnicu A1. V mohutnom krupobití sa tak náhle ocitli desiatky áut. 

Krúpy boli natoľko veľké, že väčšinu áut totálne zničili. Tie museli následne zostať stáť na diaľnici. 

Bezprostredne po udalosti neboli z miesta hlásené žiadne zranenia či prípadné obete. 

Z oblasti mesta Fidenza bol takisto hlásený aj výskyt lievikovitého oblaku a v centre mesta pozorujú pomerne veľké škody. V oblasti je už tím, ktorý má odstrániť škody a zhodnotiť či išlo o tornádo.

Pred extrémnymi búrkami varovali talianski meteorológovia výstrahou 3. stupňa. Extrémne búrky sa dnes vyskytujú aj na krajnom severe krajiny, v alpskej oblasti.

Naše územie zasiahnu búrky počas noci. Tie budú aj intenzívne a sprevádzané prívalovými zrážkami a silným nárazovým vetrom. Tak veľké krúpy, ako sa vyskytli v Taliansku nám počas noci nehrozia.