Teploty sa dnes vyšplhajú poriadne vysoko. Viete ako predísť úpalu?

28.07.2020 o 10:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Začiatok posledného júlového týždňa sa nesie v znamení vysokých teplôt. Tie vyvrcholia práve dnes, keď sa očakáva, že sa ortuť v teplomeroch vyšplhá až na +36 °C. Takéto teploty môžu spôsobiť problémy ľudskému organizmu, ktorý môže skolabovať.

Teploty sa dnes vyšplhajú poriadne vysoko. Viete ako predísť úpalu?
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Teploty už okolo 8. hodiny ráno dosahovali na viacerých miestach hodnoty nad +20 stupňov a pomerne rýchlo sa šplhajú ešte vyššie. Tak vysoké hodnoty teplôt však môžu u niektorých ľudí vyvolať problémy, najčastejšie vo forme úpalu.

Ide o úraz teplom, kedy zlyhajú termoregulačné mechanizmy tela. Spôsobuje ho vysoká okolitá teplota, a to aj keď sa nenachádzate na priamom slnku. Môže k nemu prísť napr. aj v prehriatom dopravnom prostriedku, keď pri strate solí a telesných tekutín vzniká šok z prehriatia organizmu.

Ohrozené sú najmä deti, staršie osoby či vo všeobecnosti ľudia so zlou kondíciou, ktorí nie sú zvyknutí na fyzickú námahu v horúcom prostredí. Riziko hrozí aj šoférom, u ktorých prehriate natoľko spomaľuje ich reakcie, že ich jazda vyzerá akoby boli pod vplyvom alkoholu.

Medzi príznaky úpalu patrí úzkosť, apatia, zahmlené videnie či studený pot, ale aj závraty, nevoľnosť a bolesti hlavy. V niektorých prípadoch sa môžu objaviť vážnejšie poruchy funkcie centrálneho nervového systému.

Prvá pomoc spočíva najmä v tom, že postihnutého umiestnime do chladnejšej miestnosti resp. tieňa a hlavu mu držíme vo zvýšenej polohe. Zbavíme ho prebytočného oblečenia a ochladzujeme jeho telo navlhčeným kusom látky alebo studenými obkladmi na hlavu. Podáme mu dostatočné množstvo tekutín. Najlepšie bezbublinkové minerálky, nesladené čaje či iné roztoky. Sledujeme jeho stav a v prípade potreby voláme záchrannú službu.

Ak sa chceme úpalu vyhnúť, samozrejmosťou je dodržiavanie pitného režimu (min. 3 L tekutín denne), nezdržiavanie sa na priamom slnku medzi 11-15 hodinou či nosenie vzdušného odevu. Praktické je mať so sebou minerálnu vodu v spreji alebo vlhké vreckovky, ktorými si môžeme utrieť tvár a oblasť krku, čím sa zvýši odparovanie, vďaka čomu sa pokožka ochladí. Netreba zabúdať ani na správne používanie klimatizácie. Tá by mala byť nastavená len na 5 - 7 stupňov chladnejšie než je vonkajšia teplota.

Takéto extrémne teploty na Slovensku dlho nevydržia. Už dnes večer bude cez naše územie prechádzať front, ktorý so sebou prinesie búrky a ochladenie.

Najnovšie správy