Teploty v západnej Európe prekonali +40 °C. Padajú rekordy. Horúco bude aj na Slovensku

17.06.2022 o 18:47 - Peter Minárik

Do Európy mieri vlna mimoriadne teplého počasia. Prvé horúčavy už počas dnešného dňa zasiahli napríklad Francúzsko, Španielsko, či Veľkú Britániu. Teploty sa dostali dokonca až cez hranicu +40 °C. Mimoriadne teplé počasie sa očakáva aj na Slovensku.

Teploty v západnej Európe prekonali +40 °C. Padajú rekordy. Horúco bude aj na Slovensku
foto: pixabay

Po vlne búrok sužuje Európu vlna horúčav. Teploty lámu rekordy a mimoriadne teplo by malo byť až do konca tohto týždňa. Až potom teploty zrazí smerom nadol studený front.

Počasie v Európe ovplyvňuje rozsiahla tlaková výš, ktorá prináša na mnohé miesta nášho územia slnečné počasie. Zároveň však po jej zadnej strane prúdi do Európy od juhozápadu veľmi teplý vzduch až z Afriky, ktorý vyháňa teploty poriadne nahor.

Tento teplý vzduch sa postupne dostane aj nad ďalšie časti Európy spolu s tým ako sa tlaková výš bude cez Európu presúvať smerom k východu.

Španielsko a Francúzsko hlásia cez +40 °C

Dnes bolo v západnej Európe extrémne teplo. Najvyššia teplota bola zaznamenaná v španielskom meste Andujar, kde teplota podľa záznamov vystúpila až na +43,4 °C. Druhou najteplejšou lokalitou bola Xátiva, kde namerali +42,2 °C.

Extrémne teploty dnes zaznamenali aj vo Francúzsku. V meste Nimes namerali o 17:00 až +40,5 °C, čo je nový teplotný rekord. Na juhu krajiny nebola ešte nikdy prekročená hranica +40 °C tak skoro v lete.

Mimoriadne teploty hlásia aj ďalšie oblasti. Paríž nameral +34 °C, Lyon +35 °C, Nantes +37 °C a v Bordeaux až +39 °C. Veľmi teplo bolo aj v Anglicku. V Londýne sa teplota dostala až na +32 °C.

dnešné vysoké teploty vo Francúzsku, foto: meteociel
dnešné vysoké teploty vo Francúzsku, foto: meteociel

Vysoké teploty čakajú aj Slovensko

Najbližšie dni čakajú vysoké teploty aj naše územie. Už v sobotu sa ortuť teplomera v najteplejších oblastiach nášho územia vyšplhá až nad hranicu +30 °C, pričom najteplejšie bude v nedeľu a v pondelok. Teploty sa dostanú na +27 až +32 °C, ale na juhu až ku +34 °C.

Vysoké teploty ukončí pondelkový prechod studeného frontu, ktorý prinesie na naše územie ďalšiu vlnu búrok.