Teploty začnú klesať. Babie leto skončí

15.10.2018 o 14:23 - P.M.
Článok

Babie leto, ktoré charakterizuje stabilné teplé a slnečné počasie s rannými hmlami čoskoro skončí. Oblačnosti bude viac už v nadchádzajúcich dňoch, čo bude brániť vzostupu teplôt.

Teploty začnú klesať. Babie leto skončí

Rozsiahla tlaková výš, ktorá prináša už viac ako dva týždne slnečné a teplé počasie v priebehu tohto týždňa stratí na sile.

Počas tohto obdobia sa jej stred nachádzal nad východnou Európou a po jej zadnej strane prúdil do našej oblasti teplejší vzduch. Tomu všetkému je však už koniec.

Oblačnosti pribudne

Tlaková výš síce naďalej ovplyvňuje počasie na našom území, no vo vyšších vrstvách atmosféry sa už usadila brázda nižšieho tlaku, ktorá uplynulú noc nasunula nad západnú časť Slovenska oblačnosť. Tá tu zotrvá aj nasledujúce dni.

Dnes a zajtra bude na východnom Slovensku panovať naďalej slnečné počasie, ale na zvyšku nášho územia za zatiahne a prevládať bude prevažne polooblačné až oblačné počasie a dokonca sa môžu ojedinele vyskytnúť aj prehánky.

O niečo viac zrážok bude počas piatka a soboty, kedy bude oblačné až zamračené počasie prevládať na celom našom území a miestami sa budú vyskytovať prehánky, či občasný dážď.

V nedeľu sa síce môže počasie zlepšiť, no od budúceho týždňa už príde zmena.

Dostane sa k nám studený vzduch

Tlakovú výš nad severným Ruskom vystrieda tlaková níž a po jej okraji k nám prenikne od severozápadu chladnejší a vlhší vzduch.

Ako vidieť aj na ansámbly numerického modelu GFS, tak teplota by vo výške 1500 m n.m. mala postupne klesať pod nulu a pod hranicu dlhodobého normálu.

 

To samozrejme pocítime na teplotách aj v nižších polohách. Budúci týždeň by už teploty nemuseli stúpať nad hranicu +15 °C, na severe ani nad +10 °C a nočné teploty poklesnú aj pod bod mrazu.

Najnovšie správy