PRVÉ INFO: Pred Vianocami môže doraziť sneženie. Budú Vianoce biele?

13.12.2020 o 21:33 - Ľubomír Franko
  • Článok

Predpoveď počasia na viac ako pár dní dopredu sa často mení. Bežne býva nepresná a preto sa ani neodhaduje presný charakter počasia, no len teplotná, či zrážková odchýlka, priemerovaná na dlhšie obdobie. Čím sme bližšie k Vianociam, tým dávajú modely špecifickejšie scenáre. Najnovšie behy modelov vôbec nevylučujú husté sneženie.

PRVÉ INFO: Pred Vianocami môže doraziť sneženie. Budú Vianoce biele?

Na našom webe sme už dávnejšie písali o teplom počasí, ktoré má na našom území prevládať v predvianočnom období. Prvotne sa predpokladal aj nadpriemerne teplý vianočný týždeň, najnovšie behy meteorologických modelov momentálne počítajú už aj s úplne iným scenárom. Tesne pred Vianocami totiž môže prísť k zvratu v počasí.

Podľa modelu GFS čaká naše územie v období Vianoc cyklonálne počasie. Od západu by nám mali často prúdiť tlakové níže, ktoré by mohli okrem ochladenia priniesť aj sneženie. 

Potenciálne ochladenie podľa modelu GFS, zdroj: Wetterzentrale.de
Potenciálne ochladenie podľa modelu GFS, zdroj: Wetterzentrale.de

Podobný scenár očakáva aj model ECMWF, kedy by sa po 23. decembri malo nad naše územie dosať niekoľko studených frontov po sebe.

Potenciálne ochladenie podľa modelu ECMWF, zdroj: ECMWF
Potenciálne ochladenie podľa modelu ECMWF, zdroj: ECMWF

Takéto počasie by nás naozaj potešilo. Prešli by sme totiž z inverzného a hmlistého, na pravé zimné počasie, so snehom. Ešte je ale priskoro konkretizovať, keďže Vianoce sú vzdialené stále viac ako 10 dní. 

Čo je zaujímavé podotknúť je to, že modely začínajú dávať aj možnosť sneženia, pričom doteraz si boli viacmenej isté s teplejším charakterom počasia.

V priebehu najbližších dní bude zaujímavé sledovať, či Vianoce prinesú ochladenie a sneženie. Do Vianoc ale so žiadnym takýmto scenárom počítať netreba.

O vývoji počasia na najbližšie dni ale aj na Vianoce vás budeme priebežne informovať. 

Najnovšie správy