Tragédia: Búrky v Rakúsku zabili dve deti! Teraz mieria silné búrky okolo našich hraníc do Česka

18.08.2022 o 18:52 - Peter Minárik

Európu od dnešného rána bičujú extrémne silné búrky. Zabíjali na Korzike, v Taliansku a prvé obete hlásia aj z Rakúska. Silné búrky, ktoré sú sprevádzané nárazovým vetrom zabili dve deti. Veľmi silné búrky sa teraz presúvajú z Česka smerom nad Moravu.

Ďalšie nešťastie a tentoraz u našich západných susedov. Od rána Európu bičujú extrémne búrky, ktoré zabíjali najskôr na Korzike a následne v talianskom Toskánsku. Teraz sa búrky presúvajú z Rakúska do Česka, kde taktiež prinesú extrémne javy.

Počet obetí dnešných búrok stúpa na 7

Ako vás už po celý deň informujeme, tak od rána vystrájajú v Európe extrémne silné búrky. Tvoria sa na studenom fronte, ktorý sa nachádza nad Európou a oddeľuje teplotne dve výrazné vzduchové hmoty. Pred frontom, teda aj nad naše územie zateká veľmi teplý vzduch, ktorý vyháňa teploty až nad hranicu +35 °C. Studený front je však výrazný a prináša extrémne silný vietor a ten zabíja.

Silné búrky s vetrom si ráno vyžiadali tri obete na francúzskom ostrove Korzika. Predpoludním sa búrky dostali do Talianska. V Toskánsku zabili ďalších dvoch ľudí. Všetky obete majú jedno spoločné. Zabili ich stromy, ktoré nevydržali ťarchu nárazového vetra s rýchlosťou až cez 100 km/h. na Korzike dokonca fúkalo cez 200 km/h a v Toskánsku okolo 150 km/h. Ako vidieť na mape bleskovej aktivity, tak v Európe udrelo už štvrť milióna bleskov a zo Stredomoria sa búrky presúvajú cez Taliansko, Rakúsko a teraz sú pred bránami Česka a Slovenska.

búrky postupujú nad Česko
búrky postupujú nad Česko

Rakúsko hlási dve mŕtve deti

Búrky, ktoré zabíjali najskôr na Korzike a potom v Taliansku začali postupovať popoludní cez Rakúsko a opäť prinášali silný vietor. Najsilnejšie boli v Korutánsku a v Štajersku. K veľkej tragédii došlo v okrese Wolfsberg. Padajúce stromy zabili dve deti.

Niekoľko stromov popadalo v priebehu pár sekúnd v centre voľného času St. Andrä. Okrem dvoch obetí hlásia 13 zranených detí, pričom niektoré sú zranené ťažko.

nešťastie v St. Andra, foto: Georg Bachhiesl
nešťastie v St. Andra, foto: Georg Bachhiesl

Záchranári sú na mieste s veľkým kontingentom. Podľa hovorkyne Melanie Reiterovej má Červený kríž v akcii všetky dostupné sily. Vrátane dvoch vozidiel záchrannej zdravotnej služby, deviatich sanitiek a dvoch vrtuľníkov. Bol vyhlásený okresný poplach.

Energetikov povolali z dovoleniek

Silné búrky, ktoré sa prehnali Rakúskom spôsobili škody aj na ďalších miestach. Na diaľnicu A2 spadlo niekoľko stromov. Diaľnica A9 je uzavretá smerom na mesto Graz.

Nárazy vetra s rýchlosťou 140 km/h namerali v Neumarkte, 124 km/h v Mooslandli , 119 km/h v Leobene, 112 km/h v Kapfenbergu a 112 km/h v Köflachu.

Podľa Energie Steiermark bolo dočasne bez elektriny 85-tisíc domácností. K 18:00 ich bolo ešte 65-tisíc. "Poškodené boli aj vedenia maximálneho a vysokého napätia," povedal hovorca. Mechanici boli povolaní z dovolenky, pretože škody sú rozsiahle.

Búrkový systém mieri do Česka

Búrkový systém prešiel Viedňou a začal sa stáčať prudko na sever. Slovensko tak aktuálne búrky obchádzajú okolo západných hraníc a mieria do Česka, kde naberajú na sile.

V týchto chvíľach vyčíňajú na Vysočine a na južnej Morave a prinášajú opäť nárazy s rýchlosťou vetra až cez 100 km/h. Postup búrkového systému sledujte TU.