Tragédia v Chorvátsku: Zemetrasenie má obeť a množstvo materiálnych škôd

29.12.2020 o 14:38 - Sisak, Chorvátsko - Peter Minárik
  • Článok

V Chorvátsku aktivovali krízový plán pre mimoriadne situácie po silnom zemetrasení, ktoré sa vyskytlo neďaleko Záhrebu a zaevidovali sme ho aj na Slovensku. Z oblasti hlásia veľké škody. V oblasti už zasahuje armáda.

Tragédia v Chorvátsku: Zemetrasenie má obeť a množstvo materiálnych škôd

Chorvátsko sa spamätáva z najhoršieho zemetrasenia za uplynulé stovky rokov. Oblasť neďaleko Záhrebu zasiahlo silné zemetrasenie s magnitúdou 6.2, ktorá zaradila toto zemetrasenie k najsilnejším zaznamenaným zemetraseniam v Európe v novodobej histórii.

Epicentrum zemetrasenia ležalo vzdušnou vzdialenosťou zhruba 295 km od Bratislavy. Zemetrasenie bolo také silné, že rozkývalo vianočné stromčeky až v Maďarsku, či na juhozápade Slovenska. Na Slovensku toto zemetrasenie zaznamenali všetky stanice Národnej siete seizmických staníc.

zemetrasenie zaznamenali aj slovenské seizmogramy ako tento v Liptovskej Anne, zdroj: seismology.sk
zemetrasenie zaznamenali aj slovenské seizmogramy ako tento v Liptovskej Anne, zdroj: seismology.sk

K zemetraseniu došlo dnes o 12:19 a ako prví sme o tom informovali už o niekoľko minút. Zemetrasenie ihneď pocítili obyvatelia Viedne, Bratislavy, či Komárna. Dokonca aktivovali výstražný systém jadrových elektrární. V Slovinsku preto preventívne odstavili jadrovú elektráreň Krško.

Epicentrum zemetrasenia ležalo 46 km juhozápadne od hlavného mesta Záhreb pri meste Petrinja a Sisak. Viaceré budovy v týchto mestách sú kompletne zničené a do oblasti vyrazili takmer všetky záchranné zložky zo Záhrebu a vláda vyslala na pomoc aj armádu.

Nejde však o jediné postihnuté oblasti. Zemetrasenie napáchalo škody aj v samotnom Záhrebe. Takmer polovica mesta je bez dodávok elektrickej energie a zemetrasenie tu poškodilo aj niekoľko budov, napríklad budovu Ministerstva obrany.

poškodená budova Ministerstva obrany, foto: Petra Plivelić
poškodená budova Ministerstva obrany, foto: Petra Plivelić

Najväčšie škody sú však v epicentre zemetrasenia. Takto to tam vyzeralo bezprostredne po zemetrasení.

Starosta mesta Petrinja uviedol, že takmer polovica mesta je zničená a obnova mesta bude trvať niekoľko rokov.

Intenzívne zemetrasenie si vyžiadalo aj obeť. Zomrelo 12-ročné dieťa. Jej matke poskytli záchranári psychologickú pomoc.

Záchranári uviedli, že ošetrili už viac ako 500 ľudí prevažne s trhlinami v oblasti hlavy. 

Zemetrasenie preťažilo aj siete mobilných operátorov. Tí sa snažia v oblasti navýšiť kapacity, no vzhľadom na výpadky dodávok elektrickej energie je to veľmi komplikované.

V oblasti sa už nachádzajú členovia vlády na čele s premiérom a do oblasti dorazil aj prezident. Minister obrany povolal do oblasti stovky vojakov, ktorí majú prehľadať trosky a pomôcť obyvateľom s dočasným ubytovaním.

Najnovšie správy