Tropické horúčavy končia. Začiatkom augusta sa ochladí aj o 10 °C

27.07.2021 o 10:56 - Ľubomír Franko

Počas uplynulých dní zavítal na Slovensko o niečo teplejší vzduch. Teploty sa tak opäť dostali na tropických +30 °C. Teplo bude ešte do konca pracovného týždňa. Zmena nastane počas víkendu, začiatkom nového mesiaca. Postupne sa ochladí a teploty klesnú v priemere o 5 až 10 °C.

Tropické horúčavy končia. Začiatkom augusta sa ochladí aj o 10 °C

Teploty na Slovensku sa počas uplynulých dní opäť dostali na úroveň tropických hodnôt. Od 24. júla sme pozorovali zatiaľ každý deň denné maximá cez +30 °C. 

Z týchto dní bolo najteplejšie 26. júla, kedy sa ortuť na teplomeri vyšplhala v Hurbanove na +33,5 °C. Pomerne teplo bolo aj na severe, v Poprade +27,5 °C, v Liesku +27,0 °C.

Do konca pracovného týždňa tropické horúčavy

Do konca pracovného týždňa budú v oblasti nášho územia dominantnými tlakovými útvarmi tlaková výš nad juhom Európy a rozsiahlejšia oblasť nízkeho tlaku vzduchu so stredom nad Severným morom. 

Pred vlniacim sa studeným frontom k nám bude od juhozápadu naďalej prúdiť veľmi teplý vzduch.

Od stredy do piatku tak treba počítať s veľmi vysokými teplotami, ktoré budú v najteplejších oblastiach ohrozovať hranicu +35 °C.

Očakávané denné maximá vo štvrtok, zdroj: Meteologix
Očakávané denné maximá vo štvrtok, zdroj: Meteologix

Cez víkend dorazí ochladenie

V priebehu soboty a nedele sa v oblasti nášho územia očakáva vznik tlakovej níže. Po jej okraji k nám prenikne chladnejší vzduch od severozápadu.

Ochladenie bude postupne e prebehne od soboty do pondelka. Do pondelka by sa malo ochladiť v priemere asi o 5 až 10 °C. 

Zatiaľ čo do piatku budeme pozorovať teploty v rozmedzí od +27 °C do +34 °C, v pondelok by mali denné maximá dosiahnuť už len od +18 do +25 °C.

Očakávané denné maximá v pondelok, zdroj: Meteologix
Očakávané denné maximá v pondelok, zdroj: Meteologix

Tropické teploty si tak dajú na čas prestávku. Ochladenie by ale nemalo byť dlhodobé, už približne od stredy sa začne opäť otepľovať.