Tvorí sa ďalší búrkový systém. Slovensko zasiahne v stredu

13.07.2021 o 19:27 - Peter Minárik

V Európe začína opäť vystrájať počasie. Počasie v našej oblasti totiž začal ovplyvňovať studený front, ktorý už počas zajtrajšieho dňa ovplyvní počasie aj na našom území.

Tvorí sa ďalší búrkový systém. Slovensko zasiahne v stredu

Horúce počasie, ktoré sme dnes opäť zažívali na našom území pomaly končí. Zajtra sa západ Slovensko už ocitne v chladnejšom počasí a očakáva sa výskyt búrok, ktoré sa postupne rozšíria aj nad stredné Slovensko.

Zmenu počasia prinesie studený front, ktorý sa už teraz začína nasúvať nad našu oblasť od západu a do susedných krajín prináša prvé výraznejšie búrky.

Búrky v Česku naberajú na sile

Búrky sa začali vytvárať na čele studeného frontu v oblasti západného Česka a pomaly sa začínajú formovať aj nad Rakúskom a juhozápadným Českom. Výraznejšiemu rozvoju búrok však bráni predfrontálna oblačnosť.

Napriek nej by sa v nočných hodinách mali búrky ďalej rozmáhať a postupovať by mali smerom k severovýchodu do Poľska.

Pred večernými a nočnými búrkami varuje Český hydrometeorologický ústav výstrahou až 2. stupňa. Očakávajú sa krúpy a silnejšie nárazy vetra, ktorý môžu dosahovať rýchlosť až okolo 80 km/h. Pred búrkami však platia výstrahy aj v Rakúsku, v Nemecku, či v Poľsku.

Na Slovensko dorazia búrky ráno

Počasie na našom území by sa malo zmeniť v priebehu zajtrajšieho rána. Očakáva sa, že prvé búrky začnú vznikať v ranných hodinách na západe Slovenska. 

Postupne v priebehu dňa a predovšetkým popoludnia sa ďalšie búrky budú formovať v oblasti stredného Slovenska a postupovať budú ďalej smerom na východ.

Zajtrajšie búrky by na našom území mali byť sprevádzané predovšetkým prívalovými zrážkami. Aktuálnu polohu búrok nájdete TU.