Utorok prinesie sneženie aj do nížin. Hrozia aj snehové búrky

30.03.2020 o 21:20 - Peter Minárik

Utorok prinesie na naše územie ďalšiu vlnu zimného počasia. Počasie bude veľmi dynamické a okrem snehových vločiek, ktoré sa objavia aj v nižších polohách sa môžu objaviť aj búrky.

Po teplom víkende zasiahla naše územie ďalšia vlna studeného vzduchu. Studený vzduch sa nad naše územie dostáva od severu po okraji rozsiahlej a mohutnej tlakovej výše, ktorá sa rozprestiera nad Atlantickým oceánom. 

Súčasne bude počasie na našom území v priebehu utorka pod vplyvom brázdy nižšieho tlaku vzduchu, ktorá v studenom vzduchu zabezpečí potrebnú vlhkosť. A práve táto kombinácia spôsobí to, že sa snehové prehánky budú vyskytovať aj v nižších polohách.

Jednotlivé prehánky sa počas dňa budú vytvárať na mnohých miestach, pričom lokálne môžu byť snehové prehánky tak výrazné, že sa môže vytvoriť aj snehová pokrývka a to aj v najnižších polohách.

Denné teploty by sa však mali pohybovať v rozmedzí +3 až +9 °C, na severe okolo nuly a práve v dôsledku toho sa prípadná snehová pokrývka udrží na našom území len niekoľko desiatok minút.

V priebehu utorka nás tak čaká dynamické počasie s početnými snehovými prehánkami a ojedinele sa dokonca môžu vyskytnúť aj búrky. Pri snehových prehánkach tak nie sú vylúčené ani blesky.

Sneh by mal pribudnúť a dlhšie sa udržať len na severe územia, kde bude teplota okolo nuly a v týchto oblastiach môže napadnúť do 4 cm nového snehu.