Búrky mieria na Slovensko. Dorazia po horúčavách. Už sa začínajú tvoriť

20.06.2022 o 11:10 - Veronika Salayová

Po horúcej nedeli nás čaká ešte horúcejší pondelok. Avšak už v poobedňajších hodinách čaká Slovensko zmena − dorazí mierne ochladenie, čakajú nás prehánky a prídu aj búrky. Tie sa už začali tvoriť v Čechách, dokonca aj s krupobitím. 

Búrky mieria na Slovensko. Dorazia po horúčavách. Už sa začínajú tvoriť
Ilustračné. Foto: Wetteronline

Kým Slovensko čaká mimoriadne horúci deň s teplotami +35 °C, v susedných Čechách je od ranných hodín veľmi búrlivo. Juhozápadom Čiech sa totiž od ranných hodín presúva studený front, na ktorom sa tvoria búrky, pričom niektoré z nich sú aj veľmi intenzívne.

Búrky prinášajú aj krupobitie, silný vietor a intenzívne zrážky. Búrky dokonca majú potenciál páchať škody. Český hydrometeorologický úrad vydal výstrahu 2. stupňa pre silné búrky na celom území Čiech s výnimkou severozápadu. 

Búrlivo bude u našich susedov až do večera, pričom silné búrky môžu priniesť ďalšie krupobitia do viacerých lokalít a veľmi silný vietor. V Čechách a Poľsku môžu lokálne nárazy vetra presiahnuť rýchlosť až 100 km/h. 

Zdroj: iMeteo
Zdroj: iMeteo

Prechodne búrky prinesú aj výdatnejšie zrážky s úhrnom až 30 mm. Dobrou správou je, že búrky sa pohybujú relatívne rýchlo, takže prívalové povodne by vznikať nemali.

Najväčšia pravdepodobnosť výskytu veľmi silných búrok je vo východnej polovici Čiech, na Morave a v Sliezsku v popoludňajších hodinách, kde sa môžu sformovať do línie. Vďaka vysokým hodnotám strihu vetra sa môžu tvoriť aj nebezpečné supercely.

Búrky dorazia aj na Slovensko. Kde ich čakať?

Búrky v priebehu dňa postúpia celým územím Česka a večerom dorazia aj k nám spolu s postupujúcim studeným frontom. Na našom území by sa mala sformovať búrková línia, ktorá prinesie silnejší vietor a zrážky, ktoré môžu byť lokálne aj intenzívnejšie.

Búrky zasiahnu najmä severozápad a sever Slovenska a stane sa tak v popoludňajších až večerných hodinách. Pozor si treba dať najmä v Žilinskom kraji, kde hrozia aj intenzívne búrky so silným vetrom.   

Prichádzajúce búrky tak ukončia horúčavy, ktoré na Slovensku panovali počas víkendu a dnešného dňa. Studený front tak prinesie mierne ochladenie počas utorka, avšak od stredy budú teploty opäť stúpať vysoko nad hranicu +30 °C. Bližšie informácie o nadchádzajúcej vlne horúčav prinesieme v ďalšom článku.