V Česku a Nemecku dnes hrozia búrky s mimoriadnym vetrom

23.09.2018 o 12:37 - Ľubomír Franko
  • Článok

Hlboká tlaková níž Fabienne sa momentálne nachádza v oblasti štátov Beneluxu. Jej stred sa bude presúvať ďalej na východ až juhovýchod a postupne prinesie do Nemecka a Českej republiky mimoriadne silné búrky. Vylúčený nie je ani výskyt tornáda.

V Česku a Nemecku dnes hrozia búrky s mimoriadnym vetrom

Cez územie Nemecka začne v neskorších popoludňajších hodinách postupovať studený front spojený s tlakovou nížou Fabienne. Pred frontom sa bude nachádzať teplejší a labilnejší vzduch. Na rýchlo postupujúcom fronte sa budú tvoriť početné búrky, ktoré sformujú výraznú líniu sprevádzanú mohutným nárazovým vetrom.

Približne po 16-tej hodine by mal front začať postupovať od severozápadu naprieč celým Nemeckom ďalej na juhovýchod. Pred frontom sa bude vzduch labilizovať a hodnoty CAPE môžu dosiahnuť okolo 500 J/kg, čo sú už dostatočné hodnoty pre vznik búrok. Tie sa budú tvoriť v mimoriadne priaznivých dynamických podmienkach. Strih vetra bude dosahovať v hladine 0-6 km až viac ako 35 m/s, v hladine 0-1 km pritom bude dosahovať 20 - 25 m/s. Vysoké budú aj hodnoty helicity, ktoré udávajú schopnosť výstupného prúdu vzduchu stáčať sa.

Takéto podmienky budú dokonale priať vzniku búrkovej línie - squal line, ktorá bude postupovať naprieč Nemeckom a večer dorazí aj na východ Českej republiky. Táto línia bude sprevádzaná najmä mimoriadne silným vetrom, ktorý môže dosiahnuť aj viac ako 32 m/s (115 km/h). Okrem silného vetra sa ojedinele môže vyskytnúť aj tornádo.

Búrková línia postúpi po polnoci aj nad naše územie, kde však bude slabnúť. Vietor sa však u nás nebude vyskytovať len na fronte, no aj za ním. Najmä na horách a juhozápade bude silno fúkať až do rána.

Najnovšie správy