V Česku padol vyše 50-ročný teplotný rekord. Rekordy padali takmer v celej Európe

01.04.2021 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na približne polovici staníc, ktoré merajú viac ako 30 rokov, českí meteorológovia zaznamenali počas posledného marcového dňa teplotný rekord. Na dvoch miestach dokonca teplota vystúpila nad +25 °C.

V Česku padol vyše 50-ročný teplotný rekord. Rekordy padali takmer v celej Európe
Ilustračné foto, zdroj: citysightseeingpragueguide.wordpress.com

Teplotné rekordy padali aj v utorok. Najvyššiu teplotu zaznamenali na viac než tretine meteostaníc. Najteplejšie bolo na Mostecku v Kopistech.

V Juhomoravskom kraji padli teplotné rekordy na štyroch miestach. Najteplejšie bolo v Strážnici na Hodonínsku, kde sa teplota vyšplhala na +24,8 °C. Padol tam tak 53 rokov starý teplotný rekord.

Rovnaká situácia panovala aj v Moravskosliezskom kraji. Najteplejšie bolo v Ostrave-Porube, kde namerali +24,3 °C. Táto hodnota tak bola o 1,8 °C vyššia než rekord z roku 1968. Aby toho nebolo málo, táto hodnota tam vytvorila aj nové mesačné maximum platné pre marec.

Takto by sme mohli pokračovať v takmer v každom kúte Českej republiky. Teplotné rekordy padali každom kraji.

Na niektorých miestach sa teplota vyšplhala nad +25 °C. Takýto deň sa označuje za letný. V Česku sa tak stalo napr. v Neumětelích na Berounsku, kde teplomer ukázal +25,1 °C. Prekonaný tak bol rekord z roku 1974. V Prahe - Karlove, tiež namerali letný deň, stanica však ťaží zo svojho umiestnenia na streche budovy.

Teploty padali aj v ďalších európskych krajinách

Nielen v susednom Česku padali teplotné rekordy. Dialo sa tak v rade európskych krajín.

Spomeňme napr. nový nemecký rekord +27,2 °C. V Holandsku sa teplota vyšplhala na +26,1 °C, v Luxembursku na +23,5 °C. V oboch prípadoch ide o národný rekord.

Na mnohých staniciach padali marcové rekordy, napr. v Paríži +26,0 °C či v Bruseli +23,9 °C. V Rakúsku mali letný deň na 6. staniciach. Oveľa teplejšie však bolo na Iberijskom polostrove.

Cez +30 °C bolo na viacerých miestach v Španielsku a Portugalsku. Teplota +32,3 v španielskom Badajoze prekonala miestny marcový rekord až o 2,3 °C.

Najnovšie správy