V Česku sa vyskytlo tornádo o sile F0. Búrky potrápili aj Slovensko

17.05.2022 o 20:11 - Peter Minárik

Dnešný deň bol v našom regióne búrlivý i keď to tak spočiatku moc nevyzeralo. Nakoniec bol dnešný deň oveľa pestrejší ako sa pôvodne očakávalo. Búrky priniesli dokonca aj tornádo.

Dnešný deň v našej oblasti odštartovalo oblačné a upršané ráno. Počas ranných hodín sa cez našu oblasť presúvalo frontálne rozhranie, ktoré prinášalo zrážky. Napriek rannému dažďu a pomerne nízkym teplotám sa počas dňa očakávali búrky.

Tie neboli typické tým, že sa tvorili v príliš instabilnom vzduchu, ale vyššia vlhkosť a vynikajúce strihové podmienky na fronte dokonca spôsobili, že sa vyskytlo aj tornádo.

Tornádo v Pardubiciach

Dnešná najzaujímavejšia správa pochádza z centrálneho Česka. Tu sa totiž v priebehu dnešného podvečera vyskytlo tornádo, ktoré bolo charakterizované silou F0.

Tornádo, ktoré sa vyskytlo bolo pomerne špecifické a dá sa povedať, že aj trošku nečakané. Situácia nebola príliš priaznivá, ale v tomto prípade išlo o tornádo, ktoré sa vyskytlo na nesupercelárnej búrkovej bunke, ktorá dokonca nevykazovala žiadnu bleskovú aktivitu.

Napriek tomu, že sa nevyskytol ani jeden blesk a nešlo o supercelu, tak bolo vyprodukované tornádo. To podľa predbežných analýz vzniklo vďaka veľmi vhodným lokálnym strihovým podmienkam so zvýšenou helicitou. Podmienky pre vznik tornáda tak boli veľmi špecifické a lokalizované na úroveň niekoľkých km2.

Tornádo, ktoré sa vyskytlo neďaleko Pardubíc podľa predbežných správ spôsobilo menšie škody na vegetácii. Našťastie sa vyskytlo mimo zastavanú oblasť.

Búrky potrápili aj Slovensko

Na našom území sa počas dnešného dňa síce nebezpečný jav nevyskytol, ale búrky ktoré sa vyskytovali boli pomerne výrazné. Zasiahli predovšetkým južné Záhorie a okolie Bratislavy, kde priniesli zhruba 1000 bleskov.

Najvýraznejším sprievodným javom bol prívalový lejak. Na juhu Záhoria spadlo aj viac ako 40 mm zrážok, čo spôsobilo lokálne zatopenie. Pomerne výrazné úhrny dnes evidovala aj Bratislava.

Počasie sa v týchto chvíľach začína zlepšovať. Od severozápadu sa začína oblačnosť zmenšovať a už počas zajtrajšieho dňa nás čaká prevažne jasné až polojasné počasie.