V Česku víchrica neustáva. Vyhlasujú kalamitu

10.02.2020 o 19:03 - P.M.
  • Článok

Víchrica Sabine v Česku neustáva a v ďalších krajoch vyhlasujú kalamitný stav. Stúpa aj počet hasičských výjazdov a ľudí bez dodávok elektrickej energie.

V Česku víchrica neustáva. Vyhlasujú kalamitu

Víchrica Sabine v susednom Česku aj naďalej úraduje. Komplikuje dopravu, strháva vedenia, vyvracia stromy a počet ľudí bez dodávok elektrickej energie stúpa. Problémy sú aj na železniciach.

Správa železníc informovala, že následky víchrice odstraňovali zo 112 traťových úsekov. Aktuálne je neprejazdných 32 tratí.

Kalamitný stav na území Česka

Spoločnosti ČEZ stúpa počet domácností, ktoré sú bez dodávok elektrickej energie. Podľa aktuálnych dát je už bez elektriny viac ako 290 tisíc domácností a energetici evidujú 292 porúch vysokého vedenia.

Energetici vyhlásili kalamitný stav v ôsmich krajoch. Kalamita je vyhlásená v Libereckom, Ústeckom, Královehradeckom, Karlovarskom, Plzeňskom a Středočeskom kraji. K večeru pribudla aj Vysočina a Pardubický kraj. 

Najsilnejšia víchrica za uplynulé roky

Vietor, ktorý zasiahol Česko bol dnes najsilnejší od orkánu Herwart, ktorý zasiahol Českú republiku v roku 2017.

Najsilnejší náraz vetra bol nameraný na Sněžke a to až 184 km/h. Na poľskej strane namerali až 198 km/h. V nižších polohách dosahovali nárazy rýchlosť viac ako 100 km/h.

zaznamenané maximálne nárazy vetra, zdroj: ČHMÚ
zaznamenané maximálne nárazy vetra, zdroj: ČHMÚ

Takýto silný vietor sa v Česku vyskytuje priemerne raz za 5 rokov. Orkán Kyrill, ktorý Česko pustošil v roku 2007 však bol ešte silnejší a vyžiadal si aj obete na životoch.

Najnovšie správy