V Európe namerali nový rekord zrážok za 12 hodín

09.10.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner

Mimoriadne nepriaznivé počasie začiatkom tohto týždňa zasiahlo sever Talianska. Búrky produkovali tornáda, ale okrem toho aj výdatne pršalo. Miestami padalo stovky mm zrážok čo nakoniec viedlo aj k prekonaniu európskeho rekordu.

V Európe namerali nový rekord zrážok za 12 hodín
Extrémne zrážky vyvolali povodne. Takto to vyzeralo v obciach na severe Talianska, zdroj: youtube.com

Oblasť severného Stredomoria ešte v pondelok začal ovplyvňovať rozsiahly studený front, ktorý sa nad danou oblasťou vlnil. To znamená, že sa z oblasti posúval len veľmi pomaly, čo malo za následok výrazné množstvo zrážok.

Aby toho nebolo málo, v tomto studenom fronte sa následne prehĺbila nová tlaková níž, ktorá situáciu zhoršila ešte viac. Najhoršie to skončilo na severe Talianska, kde zaznamenali stovky mm zrážok.

Tie vyústili do extrémnych povodní. Úrady pred nimi vydali včasné varovania, čo situácii mierne pomohlo.

Povodeň v talianskej obci Cairo Montenotte, zdroj: retemeteoamatori.it
Povodeň v talianskej obci Cairo Montenotte, zdroj: retemeteoamatori.it

Státisíce bleskov i tornáda

Búrky, ktoré sa v oblasti vyskytovali najmä v utorok a v stredu boli výrazné. Detekcie bleskov pri nich zaznamenali cez 200 tisíc úderov bleskov.

Vyčíňali aj tornáda. Len v stredu ich úrady zaznamenali 4. Spôsobili najmä škody na majetku. Len zázrakom si nevyžiadali obete.

Búrky v Európe v stredu 6. októbra, zdroj: blitzortung.org
Búrky v Európe v stredu 6. októbra, zdroj: blitzortung.org

Prepisovali sa rekordy

Ako sme už spomínali, nepriaznivé počasie bolo sprevádzané najmä výdatnými zrážkami. V niektorých prípadoch išlo o hodnoty, ktoré by im závidel aj silnejší hurikán.

Otázkou, prečo v oblasti toľko pršalo, sa už zaoberajú odborníci. Príčinou mohlo byť aj teplé Ligúrske more, ktoré bolo o +3 °C teplejšie než je v tomto období zvykom.

O tom, že išlo o rekordné zrážky, svedčí aj fakt, že padol európsky rekord zrážok za 12 hodín. „Pýšiť“ sa ním môže taliansky Rossiglion.

Za pol dňa tam spadlo 740,6 mm zrážok. Za 24 hodín to bolo až 883,8 mm. Doterajší rekord za celý deň drží tiež Taliansko, konkrétne Bolzenato, kde v októbri roku 1970 namerali 24-hodinový úhrn zrážok na úrovni 948 mm.