V Karibiku hrozí výbuch sopky. Evakuovali celý ostrov

09.04.2021 o 11:12 - Ľubomír Franko
  • Článok

Po viac než 100 rokoch sa v oblasti karibskej ostrovnej krajiny Svätý Vincent a Grenadíny prebrala sopka La Soufriére. Úrady vydali červenú výstrahu a nariadili evakuáciu ľudí. Hrozí, že čoskoro vybuchne.

V Karibiku hrozí výbuch sopky. Evakuovali celý ostrov
Sopka La Soufrière, foto: Pinterest

Vo štvrtok popoludní varovali úrady pred výbuchom sopky obyvateľov východokaribského ostrovu Svätý Vincent. Prebudila sa tam sopka La Soufriére.

Po tom, čo úrady zvýšili výstražný stupeň na červený, vyhlásili, že do oblasti ostrova pošlú výletnú loď, ktorá bude slúžiť na evakuáciu tamojších obyvateľov.

Problémy ale môže spôsobiť pandémia koronavírusu, poznamenala agentúra AP. Premiér štátu Svätý Vincent a Grenadíny Ralph Gonsalves totiž uviedol, že ľudia musia byť zaočkovaní proti koronavírusu, ak vstúpia na palubu výletnej lode alebo dostanú dočasné útočisko na okolitých ostrovoch.

Sopka La Soufriére je stratovulkán, ktorého výška dosahuje 1234 metrov nad morom. Ide o najvyšší vrchol ostrovnej krajiny Svätý Vincent a Grenadíny, na samotnom vrchole sa nachádza aj kráterové jazero.

Naposledy došlo k erupcii sopky v roku 1902, kedy si výbuch vyžiadal až 1680 obetí. Aktuálne tam vedci pozorujú narastajúcu seizmologickú aktivitu a ďalšie procesy, ktoré sú predzvesťou výbuchu.

Najnovšie správy