V Košiciach padali 4 cm krúpy. Bratislava vysychala, no už konečne zapršalo

11.07.2021 o 15:34 - Peter Minárik

Slovenskom sa naďalej ženú búrky. Zatiaľ čo tie na západnom a strednom Slovensku pomaly slabnú, tak na východe územia je mimoriadne búrlivo. V Košiciach padali až 4 cm krúpy.

V Košiciach padali 4 cm krúpy. Bratislava vysychala, no už konečne zapršalo

Po slnečnej a pokojnej sobote je nedeľa na našom území mimoriadne búrlivá. Do našej oblasti totiž prúdi teplejší a vlhší vzduch a súčasne počasie ovplyvňuje výšková tlaková níž.

V dôsledku toho sa nad Slovenskom tvoria početné búrky, ktoré sú lokálne intenzívne. Búrky vystrájajú už od skorých ranných hodín a búrková aktivita sa očakáva až do neskoršieho večera.

Dnešné búrky sú na Slovensku bleskovo veľmi aktívne. Od rána do 15:00 udrelo na území Slovenska už viac ako 15 700 bleskov a ďalšie tisícky pribudnú do večera.

Bratislava takmer vyschla

Búrky sa konečne dočkala aj Bratislava a záhradný dážď, ktorý trval približne hodinu priniesol konečne vytúženú vlahu i keď jej by bolo potrebné viac.

Spadlo však len zopár milimetrov, najviac v Čunove, kde spadlo až 21 mm, pričom za tento rok chýba v Bratislave už okolo 100 mm. Deficit vidieť aj na satelitnom zábere. Prvý obrázok je z minulého roku, kde si môžete všimnúť väčšiu časť Bratislavy zelenú. Druhý obrázok je aktuálny a tu už vidieť dopady zrážkového deficitu.

situácia v Bratislava ne začiatku júla
situácia v Bratislava minulý rok
Bratislava na začiatku týždňa
Bratislava tento rok

Zrážky priniesli aj viac ako 50 mm

Dnešné búrky prinášajú na naše územie najmä bleskovú aktivitu a silnejšie zrážky. Od rána spadlo lokálne niekoľko desiatok milimetrov zrážok, pričom najviac zrážok spadlo v Podunajskej nížine a na juhu stredného Slovenska.

K 15:00 eviduje najviac zrážok zrážkomerná stanica v Pukanci, neďaleko Levíc, kde spadlo 74 mm, kúsok ďalej v Žemberovciach spadlo 67 mm.

Výrazné úhrny spadli aj v okolí Lučenca. V Prši spadlo 66 mm a na lučeneckom letisku 60 mm.

V Košiciach padali až 4 cm krúpy

Búrková aktivita sa v týchto chvíľach sústreďuje predovšetkým do oblasti východného Slovenska, kde sa očakávajú búrky až do večerných hodín.

Prvá intenzívna búrka zasiahla metropolu východného Slovenska. V Košiciach krátko pred 15:00 padali počas búrky až 4 cm krúpy.