V nedeľu dorazia zatiaľ najsilnejšie búrky tohto roku. Pozrite si kedy

06.06.2020 o 10:38 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas nedele čaká Slovensko nepriaznivé počasie. Očakáva sa výskyt zatiaľ najsilnejších búrok tohto roku. Priniesť by mali krupobitie, prívalové zrážky, ale aj silný nárazový vietor.

V nedeľu dorazia zatiaľ najsilnejšie búrky tohto roku. Pozrite si kedy

Počas nedele očakávame na Slovensku nepokojné počasie. V oblasti strednej Európy sa bude vlniť studený front. Ten sa počas dňa bude presúvať cez východ Nemecka a cez Česko ďalej na východ.

Synoptická predpoveď na nedeľu, zdroj: CHMI
Synoptická predpoveď na nedeľu, zdroj: ČHMÚ

Pred týmto frontom bude do našej oblasti prúdiť veľmi teplý a vlhký vzduch od juhu.

Vzduchová hmota nad našim územím bude nestabilná a na viacerých miestach Slovenska, Maďarska, ale aj v ďalších krajinách južnejšie, začnú vznikať početné búrky už v ranných hodinách.

Búrky sa postupne začnú tvoriť aj na území Slovenska, najskôr v hornatých oblastiach na strednom Slovensku, postupne na celom území. Pretrvať by mali až do večerných hodín. 

Búrkam bude priať dobrá dynamika prostredia. Tá bude nižšia v ranných hodinách a vyššia popoludní, preto budú búrky naberať na intenzite s príchodom popoludnia a večera.

Búrky sa vyskytnú na našom území v dvoch vlnách. Prvá vlna budú predfrontálne búrky, ktoré sa môžu tvoriť už od rána na celom území. Druhá vlna príde večer od západu, s príchodom studeného frontu.

Očakávaný úhrn zrážok v nedeľu, zdroj: Meteologix
Očakávaný úhrn zrážok v nedeľu, zdroj: Meteologix

Vhodná vlhkosť a dynamika prostredia budú priať vzniku búrok sprevádzaných prívalovými zrážkami, krupobitím, ale aj silným vetrom. V prípade vzniku silnejších supercelárnych búrok nie je vylúčený ani výskyt tornáda.

Búrky neustanú ani počas noci na pondelok, kedy sa budú naďalej tvoriť na mnohých miestach. Vyskytovať sa budú aj počas pondelku a zrejme aj počas ďalších dní, keďže podobné podmienky pretrvajú. 

Najnovšie správy