V noci príde na Slovensko sneženie. Na severe môže napadnúť až 15 cm snehu

04.01.2021 o 15:34 - Peter Minárik
  • Článok

Počas nasledujúcich hodín čaká Slovensko opäť nepriaznivé počasie a to najmä severnú a východnú polovicu, kde sa očakáva aj sneženie, ktoré by mohlo byť aj výdatnejšie. Napadne niekoľko centimetrov nového snehu.

V noci príde na Slovensko sneženie. Na severe môže napadnúť až 15 cm snehu

Dnešný deň prináša na naše územie hmlisté a oblačné počasie. Za hmlistým počasím môže príliv teplého a vlhkého vzduchu.

Vďaka nemu máme na našom území aktuálne pomerne vysoké teploty. Najvyššie teploty sú na juhu, kde v Dudinciach je až +8,4 °C. Toto sa však už čoskoro skončí a Slovensko potrápi sneženie, ktoré prinesie aj komplikácie na cestách.

Za príchodom sneženia môže tlaková níž, ktorá sa teraz veľmi rýchlo presúva cez Srbsko, Rumunsko nad Maďarsko a počas noci postúpi cez východné Slovensko nad južné Poľsko. Ako sa dostane nad naše územie, tak začne prinášať zrážky a súčasne od severu vtiahne o čosi chladnejší vzduch, vďaka čomu poklesne hranica sneženia.

Hranica sneženia poklesne predovšetkým na severozápadnom Slovensku, kde by počas rána mohli snežiť aj v nižších polohách. Ako vidieť na mape, tak hranica sneženia by sa tu mohla pohybovať už od 400 až 500 m n.m. Na zvyšku územia to bude prevažne od 700 m n.m.

Očakávaná hranica sneženia
Očakávaná hranica sneženia

V noci sa postupne na našom území od juhovýchodu rozprší, ale pršať nebude všade. Na západnom Slovensku sa očakávajú zrážky skôr výnimočne. Spočiatku by malo pršať, ale ako sa bude do našej oblasti prepadať chladnejší vzduch, tak začne hranica sneženia klesať a postupne sa vo vyšších polohách rozsneží.

Sneženie by malo byť celkom intenzívne. Ako vidieť na mape, tak sa očakáva, že napadne od 10 do 15 cm snehu, ale na východných a juhovýchodných návetriach v oblasti Spiša, môže napadnúť až do 20 cm čerstvého snehu.

Očakávaná výška novej snehovej pokrývky
Očakávaná výška novej snehovej pokrývky

Sneženie by už ráno malo spôsobovať komplikácie na cestách predovšetkým v oblasti horských priechodov severného Slovenska.

Nie je vylúčené, že na Považí, na Kysuciach a na Orave môže hranica sneženia poklesnúť aj do miest a obcí a sneženie aj tu spôsobí problémy.

Sneženie počas noci potrápi aj Poľsko a Česko, kde môže aj v nižších polohách ako u nás napadnúť až do 20 cm snehu. Na ďalšiu snehovú nádielku na Slovensku si musíme počkať do Troch kráľov. Situáciu na nasledujúce hodiny v jednotlivých okresoch Slovenska si pozrite TU.

Najnovšie správy