V noci príde orkán Eberhard. Fúkať bude na celom území

10.03.2019 o 10:08 - P.M.
Článok

Máme za sebou poriadne veternú noc, no ešte veternejšia bude tá nasledujúca. Fúkať bude v mnohých krajinách strednej Európy.

V noci príde orkán Eberhard. Fúkať bude na celom území

Európu zasiahne ďalší orkán. Intenzívne poryvy vetra čakajú aj naše územie a najviac postihnuté by mali byť Vysoké Tatry. Nezvyčajne silný vietor však bude fúkať aj v oblasti Malých Karpát.

Blíži sa orkán Eberhard

Z Britských ostrovov sa dnes rýchlo cez Európu bude presúvať tlaková níž, ktorú nemeckí meteorológovia pomenovali Eberhard.

Táto tlaková níž sa na poludnie bude nachádzať nad Beneluxom a popoludní nad severným Nemeckom. Odtiaľ sa do večera presunie nad západné Poľsko a krátko po polnoci by sa jej stred mal nachádzať nad Varšavou.

Ako sa tlaková níž nasunie nad Poľsko, tak súčasne začne na našom území výrazne silnieť vietor. Dostaneme sa totiž do silného tlakového gradientu medzi touto tlakovou nížou a tlakovou výšou, ktorá sa rozkladá nad Stredomorím, čo znamená silný vietor.

Rozfúka sa na celom Slovensku

Vietor začne na našom území silnieť už počas večera. Nárazy vetra už budú silné a pohybovať sa budú aj okolo 20 m/s. Vietor bude spočiatku viať od západu.

Po polnoci sa začne vietor stáčať na severozápadný a začne výrazne silnieť. V nižších polohách by nárazy vetra mali dosahovať rýchlosť do 25 m/s, no na horách bude výrazne búrlivejšie. Nárazy vetra by sa mali pohybovať až do 33 m/s, čo sú nárazy o sile mohutnej víchrice. 

V Tatrách nárazy o sile orkánu

Víchrica by mala zasiahnuť aj oblasť Malých Karpát, kde poryvy vetra môžu dosahovať až do 35 m/s, čo sú už nárazy o sile orkánu a orkán zavládne najmä v Tatrách.

Podľa aktuálnych predpovedí by v nižších oblastiach Tatier mal fúkať nárazový vietor o sile do 25 m/s. V polohách okolo 1500 m n.m., teda v oblasti pásma lesa by priemerná rýchlosť vetra po polnoci mala dosahovať rýchlosť 20 m/s a v nárazoch ojedinele až cez 45 m/s (162 km/h).

Očakávané nárazy vetra
Očakávané nárazy vetra

Vietor tak nasledujúcu noc opäť potrápi naše územie a môže priniesť aj škody.