V Novom Mexiku objavili státisíce mŕtvych vtákov. Čo sa stalo?

18.09.2020 o 19:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Mŕtve vtáky doslova padali z neba. V novom Mexiku za záhadných okolností zahynulo enormné množstvo sťahovavých vtákov. Mŕtve telá niekoľko stotisíc vtákov sa našli na území celého štátu. 

V Novom Mexiku objavili státisíce mŕtvych vtákov. Čo sa stalo?
Foto: AlertaGeo

Záhada sa začala 20. augusta objavom veľkého počtu mŕtvych vtákov na raketovej strelnici americkej armády na White Sand v Novom Mexiku. Na začiatku to vyzeralo ako ojedinelý prípad úhynu, no postupom času sa začali objavovať mŕtve telá vtákov vo viacerých lokalitách Nového Mexika, a dokonca aj v Colorade, Texase a v Mexiku.

Uhynulo niekoľkostotisíc sťahovavých vtákom a niektoré odhady hovoria aj o miliónovom čísle. Zahynulo viac ako tristo druhov vtákov. Ide o katastrofu veľkých rozmerov, čo sa týka americkej ekológie. 

Podľa očitých svedkov sa niektoré vtáky pred smrťou správali zvláštne. Napríklad vtáky, ktoré sa bežne vyskytujú v kríkoch a na stromoch, boli videné na zemi, kde zháňali potravu a prenasledovali hmyz. Mnohé boli letargické a nereagovali, a tak ich napríklad zrazili autá a pod. 

Jedným z odôvodnení je podľa niektorých biológov spaľovanie lesných požiarov v Kalifornii. Požiare mohli vtáky prinútiť k migrácii skôr, ako boli na to pripravené. Niektoré sa mohli nadýchať dymu a poškodiť si pľúca. Stále však ostáva veľa nezodpovedaných otázok.

Mŕtve vtáky odoslali do forenzného laboratória v Oregone, kde bude vykonaná pitva. Výsledky a presné zdôvodnenie toho, čo sa presne stalo, bude zrejme trvať niekoľko týždňov. 

„Od roku 1970 sme v USA stratili 3 miliardy vtákov a tiež sme zaznamenali obrovský pokles hmyzu, takže takáto udalosť je pre tieto populácie desivá a je veľmi frustrujúce to sledovať,“ uviedla profesorka Martha Desmondová.

Najnovšie správy