V piatok dorazí studený front. Slovensko čaká sneženie a mrazy

03.03.2021 o 18:20 - Ľubomír Franko

Na Slovensku zavládlo v uplynulých dňoch stabilné, jarné počasie. Už v piatok dorazí na naše územie výrazné ochladenie, ktoré prinesie aj sneženie. Ako výrazné bude ochladenie, čo prinesie a do kedy vydrží?

V piatok dorazí studený front. Slovensko čaká sneženie a mrazy

Počasie na Slovensku v týchto dňoch ovplyvňuje tlaková výš. Jej stred sa počas stredy presúval zo strednej Európy ďalej nad Taliansko a Jadranské more. Na Slovensko, ale aj do ďalších štátov strednej Európy, prúdil teplejší vzduch od juhu. Zároveň pozorujeme aj slnečné počasie.

Už v noci zo štvrtku na piatok nás ale čaká výrazná zmena v počasí. Vo štvrtok sa v brázde nízkeho tlaku vzduchu presunie cez Nemecko, Poľsko a Pobaltie ďalej na juh až juhovýchod studený front.

Vo štvrtok očakávame síce teplé, no postupne už oblačné počasie. Popoludní sa naviac môže vyskytnúť aj slabý dážď. Počas noci na piatok by sa mal front presúvať cez naše územie ďalej na juhovýchod. Počasie bude ovplyvňovať aj počas piatku. 

V piatok ráno a dopoludnia sa budú zrážky vyskytovať už nad väčšinou západného Slovenska, na severe stredného Slovenska a na severe východného Slovenska. Zatiaľčo v polohách do 500 metrov pôjde o zrážky dažďové, nad touto hranicou bude snežiť. 

Sneženie sa očakáva najmä v Žilinskom, Prešovskom a Košickom kraji. Najmenej zrážok by malo spadnúť v Banskobystrickom kraji. Zrážky budú ustávať v piatok večer, kedy sa od severu postupne vyjasní. Nová snehová pokrývka by sa mala vytvoriť najmä v Žilinskom kraji a na Spiši, no takisto v hornatých oblastiach stredného a východného Slovenska.

Okrem zrážok prinesie front výrazné ochladenie. Zatiaľčo vo štvrtok dosiahnu teploty pri zamračenej oblohe od +8 do +14 °C, v piatok by mali denné maximá dosiahnuť len +1 až +8 °C. Ešte chladnejšie bude v sobotu, kedy by mali denné maximá dosiahnuť len -4 až +2 °C. 

Noc na piatok bude ešte pomerne teplá. Denné minimá by v piatok mali dosiahnuť 0 až +6 °C. V sobotu ráno bude už len od -10 do -3 °C.

Ochladenie nebude dlhodobé a už od soboty sa bude postupne otepľovať. Na aktuálne nadpriemerné hodnoty by ale teplota v najbližších desiatich dňoch vystúpiť nemala.