V piatok zasiahne Zem geomagnetická búrka. Čo máme očakávať?

28.04.2022 o 18:30 - Veronika Salayová

Blíži sa k nám ďalšia geomagnetická búrka, ktorá môže spôsobiť narušenie elektrických sietí či kratšie výpadky signálu. Na čo sa treba pripraviť?

V piatok zasiahne Zem geomagnetická búrka. Čo máme očakávať?
Ilustračné. Foto: NASA

Stredisko predpovede vesmírneho počasia (SWPC) Národnej meteorologickej služby varuje, že geomagnetická búrka triedy G1 by mohla v piatok zasiahnuť Zem. 

Tentoraz pôjde však o slabšiu geomagnetickú búrku, počas ktorej sa očakáva, že tzv. CIR zasiahne počas zajtrajšieho dňa magnetické pole Zeme. CIR sú prechodové zóny medzi rýchlo a pomaly sa pohybujúcim prúdom slnečného vetra.

Geomagnetická búrka vyvolá aj polárnu žiaru, ktorá však bude dobre pozorovateľná najmä zo Sibíri a z Kanady, menej z európskych severských krajín. 

Zdroj: NOAA
Zdroj: NOAA

Geomagnetické búrky sú hodnotené na stupnici od 1 do 5, pričom 1 je najslabšia a 5 má najväčší potenciál poškodenia. Aj keď Zem zasahujú poväčšine geomagnetické búrky triedy G1, neznamená to, že sú neškodné.

Aj geomagnetická búrka G1 by mohla spôsobiť problémy: môže dôjsť k slabým výkyvom elektrickej siete a menším dopadom na prevádzku satelitov. 

Zem zasiahla nečakaná geomagnetická búrka

K nečakanej geomagnetickej búrke došlo aj v stredu, kedy medziplanetárna rázová vlna zasiahla magnetické pole Zeme, informuje SpaceWeather.

Išlo o geomagnetickú búrku triedy G1, ktorá vytvorila aj polárnu žiaru, ktorá bola videná aj z americkej Minnesoty na severe USA.

Slnko sa totiž nachádza vo svojej veľmi aktívnej fáze a na jeho povrchu dochádza k častým slnečným erupciám. Slnko takmer každý deň vrhá do vesmíru viacero prekrývajúcich sa CME a jeden z nich mohol prekĺznuť cez sieť analytikov NOAA.

Takéto neočakávané búrky však môžu byť čoraz častejšie, pretože solárny cyklus 25 sa zintenzívňuje.