V Poľsku padali v noci až 10 cm krúpy. Dnes opäť silné búrky

12.06.2019 o 06:11 - Peter Minárik
  • Článok

Aj uplynulá noc priniesla do našej oblasti mimoriadne silné búrky, ktoré prinášali vysokú bleskovú aktivitu a veľké krúpy.

V Poľsku padali v noci až 10 cm krúpy. Dnes opäť silné búrky

Strednú Európu zasiahla v noci ďalšia intenzívna vlna búrok. Mimoriadne silné búrky sa prehnali Nemeckom aj Poľskom. Obzvlášť v Poľsku sa vyskytovali extrémne búrky, ktoré priniesli 8 až 10 cm veľké krúpy.

Situácia v strednej Európe je už druhým dňom rovnaká. Cez strednú Európu postupuje studený front, ktorý rozdeľuje teplotne výrazné odlišné vzduchové hmoty. Na tomto studenom fronte sa tvoria veľmi silné búrky. Studený front produkuje aj časté supercely a ďalšie supercely zasiahli uplynulú noc najmä Nemecko a Poľsko.

Intenzívne búrky sa vytvárali najmä v centrálnom Nemecku a postupovali smerom k severu.

zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky, zdroj: blesky.bourky.czBúrky boli sprevádzané mimoriadne vysokou bleskovou aktivitou. V Nemecku a v Poľsku udreli tisícky bleskov, no najväčším problémom boli krúpy. V nočných hodinách začali z Poľska prichádzať správy o výskyte mimoriadne veľkých krúp. Najväčšie krúpy, ktoré sa podarilo zmerať mali 8 až 10 cm. (Ďalšie fotky nájdete na konci článku v galérii)

foto: Monika Potapczuk
foto: Monika Potapczuk

Krúpy poškodzovali autá, ničili skleníky, fasády domov a strechy. 

Vlna búrlivého počasia bude v strednej Európe pokračovať aj dnes. Počíta s nimi aj meteorologická služba Estofex, ktoré pre Česko, Poľsko a Nemecko vydala varovanie 2. stupňa.

dnešná predpoveď služby Estofex
dnešná predpoveď služby Estofex

Dnešný deň tak bude opäť mimoriadne teplý, no po teplom dní prídu večer a v noci opäť silné búrky. Tie však zatiaľ naše územie budú míňať.

Najnovšie správy