V riekach po celom svete koluje kofeín, paracetamol a iné lieky

15.02.2022 o 18:30 - Veronika Salayová

Nová vedecká štúdia zistila, že zvyšky mnohých farmaceutických liekov kolujú v riekach po celom svete. Čísla sú znepokojujúco vysoké. 

V riekach po celom svete koluje kofeín, paracetamol a iné lieky
Ilustračné. Foto: unsplash

Nová štúdia publikovaná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS) prišla so znepokojivým výsledkom. Vedci z celého sveta preskúmali viac ako 1000 miest na 258 riekach. Zistili, že až v štvrtine prípadov sú vo vode zvýšené hladiny nebezpečných farmaceutických liekov. 

Do štúdie boli zahrnuté veľké rieky ako rieka Amazon v Brazílii, rieky v mestách ako Dillí, New York, Guangzhou či napríklad londýnska Temža a iné európske rieky, vrátane Dunaja na území Slovenska. 

Odobraté vzorky vody z riek na celom svete. Zdroj: PNAS
Odobraté vzorky vody z riek na celom svete. Zdroj: PNAS

Analýza vody skúmala prítomnosť až 61 liečiv, vrátane niektorých zlúčenín spojených so životným štýlom, ako je napríklad kofeín či nikotín. 

Mnohé lieky vo vode

Analýza vykonaná na University of York zistila farmaceutické znečistenie v riekach na všetkých kontinentoch, pričom nikotín, kofeín a paracetamol sa objavili všade, dokonca aj riekach v Antarktíde.

V riekach na všetkých obývaných kontinentoch sa našlo množstvo chemikálií, ako sú betablokátory, antibiotiká, antidepresíva, lieky na spanie či antihistaminiká.

Medzi najviac znečistené rieky sveta patrili rieky v Pakistane, Bolívii a Etiópii. Naopak, najlepšie dopadli rieky na Islande, v Nórsku a v amazonskom dažďovom pralese. Slovensko sa v rámci rebríčka umiestnili zhruba na úrovni 40 % znečistenia. 

Globálna hrozba

Výskumníci sa súčasne obávajú, že zvýšené množstvo antibiotík v riekach by mohlo v budúcnosti obmedziť ich liečivú účinnosť – čím častejšie sa budú mikroorganizmy s antibiotikami stretávať, tým ľahšie a rýchlejšie sa naučia vybudovať si proti nim nejakú formu odolnosti. A tým horšie potom budú antibiotiká v dôsledku liečiť ľudí.

V Afrike bol napríklad vo vysokých koncentráciách nájdený aj artemisinín, ktorý sa používa v liekoch proti malárii.

Odborníci varujú, že znečistenie svetových riek farmaceutickými látkami je globálnym problémom.