V utorok dorazí na Slovensko výdatné sneženie. Čakajte komplikácie

25.01.2020 o 22:13 - Ľ.F.
Článok

Už v utorok preruší stabilné počasie studený front. Ten prinesie na mnohé miesta sneženie, ktoré bude aj výdatné. Má to však jeden háčik.

V utorok dorazí na Slovensko výdatné sneženie. Čakajte komplikácie

Počasie v týchto dňoch je charakteristické výraznou inverziou. V dolinách, kotlinách a nížinách sa zrána vyskytuje hmla, ktorá sa miestami udržiava aj počas celého dňa. Slnečno je len na horách a prechodne aj na severe Slovenska a na Spiši.

Takýto charakter počasia skončí už čoskoro. Čaká nás cyklonálne počasie a početné zrážky. 

Synoptická situácia v utorok, zdroj: CHMI
Synoptická situácia v utorok, zdroj: CHMI

V utorok dorazí studený front a husté sneženie

V pondelok sa bude v oblasti juźne od Islandu prehlbovať stred tlakovej níže. Po jej prednej strane sa bude presúvať smerom na juhovýchod studený front. Ten zasiahne v pondelok a utorok dopoludnia Britské ostrovy a presunie sa smerom nad naše územie. 

Už v utorok popoludní sa dostane studený front aj na naše územie. Postupne prinesie na viaceré miesta výdatné zrážky, ktorý budú prevažne snehové.

Napadne až do 30 centimetrov

Na mnohých miestach bude sneženie výdatné a pokračovať bude aj počas stredy. Za tieto dva dni môže napadnúť od 10 do 30 centimetrov snehu. Nový sneh sa očakáva najmä v Žilinskom kraji, v Banskobystrickom kraji a v Prešovskom kraji.

Napadne od 10 až do 30 centimetrov snehu, zdroj: Meteologix
Napadne od 10 až do 30 centimetrov snehu, zdroj: Meteologix

V nížinách bude pršať alebo padať dážď so snehom

V oblasti západného Slovenska, juhu stredného Slovenska a na juhovýchode sa očakávajú zrážky vo forme dažďa alebo dažďa so snehom (najmä na juhovýchode). 

V nížinách bude pršať, zdroj: Meteologix
V nížinách bude pršať, zdroj: Meteologix

Následne sa počas štvrtku očakáva výraznejšie oteplenie a sneh sa tak bude topiť. Nadpriemerne teplo bude aj naďalej a sneh tak dlho na našom území nevydrží.

Buďte informovaní o najdôležitejších správach a aktualitách. Prihláste sa TU na odber dôležitých noviniek.

Najnovšie správy