Vedci varujú, že ľadové medvede zrejme neprežijú rok 2100

22.07.2020 o 19:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Dnes narodené deti zrejme zažijú svet bez ľadových medveďov vo voľnej prírode. Tým totiž, pri súčasnom tempe klimatickej zmeny, hrozí vyhynutie. Uvádza to výskum publikovaný v odbornom časopise Nature Climate Change.

Vedci varujú, že ľadové medvede zrejme neprežijú rok 2100
Ilustračné. Foto: pixabay.com

Otepľujúca sa planéta pochopiteľne poškodzuje oblasti, kde ľadové medvede žijú. Podľa štúdie je najhorší úbytok polárneho ľadu, ktorý tieto zvieratá využívajú pri love svojej najčastejšej koristi - tuleňov.

Vedci varujú, že v najbližších 80 rokoch bude 12 z 13 populácii medveďa bieleho, ako znie správny názov, zničených. Arktída sa totiž otepľuje až dvakrát rýchlejšie ako ostatné časti planéty a na konci tohto storočia môže zostať prakticky bez ľadu.

Podľa odborníkov bude pre ľadové medvede v podstate nemožné mať mláďatá inde, než na ostrovoch Kráľovnej Alžbety. Vychádzali pri tom z jedného z „optimistickejších“ scenárov.

Paradoxom je, že hrozbou pre medvede nebude samotná zvýšená teplota. Dokazujú to aj zoologické záhrady, ktoré ich chovajú po celom svete bez problémov. Ľadové medvede však nebudú schopné tak rýchlo evolučne zmeniť svoje lovecké schopnosti, ktoré sú založené na miliónoch rokoch stabilnom životnom prostredí.

Štúdia uvádza, že situácia je neúprosná. Dokonca by sa ju nepodarilo zvrátiť ani v tom prípade, že by sa do posledného bodu splnila Parížska klimatická dohoda. Vyhynutie by to podľa vedcov len oddialilo.

Najnovšie správy