Veľká vzácnosť na oblohe: Blízka konjunkcia Jupitera a Saturna

22.11.2020 o 19:10 - Veronika Andrejková
  • Článok

Naposledy nastala taká blízka konjunkcia v stredoveku. Jupier a Saturn budú pripomínať "dvojplanétu".

Veľká vzácnosť na oblohe: Blízka konjunkcia Jupitera a Saturna
zdroj: alertageo.org

Už o niekoľko dní nastane na oblohe veľmi vzácny jav, ktorý sa znova zopakuje až v roku 2080 a potom až v roku 2400.

Astronómovia sa chystajú na veľmi vzácnu udalosť. Jupiter a Saturn budú pripomínať "dvojplanétu". K ich konjunkcii síce dochádza zhruba každých 20 rokov, tentoraz však budú k sebe najbližšie za posledné storočia. Naposledy boli tieto planéty podobne vzdialené v stredoveku, konkrétne 4. marca 1226.

Stane sa to tesne pred Vianocami, 21. decembra. Plynový gigant a prstencový Saturn sa budú javiť neuveriteľné blízko seba. Už teraz môžete postupne deň za dňom sledovať ich vzájomné približovanie sa. 

Najlepšiu možnosť na pozorovanie budú mať obyvatelia okolo rovníka, avšak bude sa dať sledovať zo všetkých častí Zeme, samozrejme, za predpokladu jasnej oblohy. Najlepšie bude ich sledovať po západne Slnka na východnej časti oblohy. Čím je však pozorovateľ severnejšie, tým kratšie ich bude môcť zazrieť, kým zapadnú za obzor. 

Kým napríklad v meste Houstone bude úplne tmavá obloha, konjunkciu môžu sledovať len 9° nad horizontom. Asi hodinu po západe Slnka ju budú môcť sledovať obyvatelia Veľkej Británie 7,5° nad obzorom a ďalší obyvatelia podobnej zemepisnej šírky (teda ja my na Slovensku) by sme tak mali urobiť hneď po západe Slnka. 

 

 

Najnovšie správy