Veterná búrka Hermine už pácha škody. Na Slovensku naberie silu v pondelok

27.12.2020 o 17:14 - Peter Minárik
  • Článok

Hermine je hlboká tlaková níž, ktorá už v týchto chvíľach ovplyvňuje počasie v mnohých krajinách Európy. Vyčíňanie počasia čaká aj naše územie a to už počas nasledujúcich hodín. Hermine môže páchať aj škody.

Veterná búrka Hermine už pácha škody. Na Slovensku naberie silu v pondelok

Na našom území už začína fúkať silný nárazový južný až juhovýchodný vietor. Ten je zatiaľ najsilnejší na Záhorí, kde dosahuje nárazy cez 15 m/s.

Za silným vetrom je tlaková níž Hermine, ktorá sa z Britských ostrovov presúva nad západnú Európu. Táto níž sa na Britských ostrovoch a vo Francúzsku nazýva ako ,,búrka Bella,, a spôsobuje tu problémy a v niektorých oblastiach aj škody.

Aktuálne tlakové pole, zdroj: DWD
Aktuálne tlakové pole, zdroj: DWD

Silný vietor zasiahol mnohé oblasti Britských ostrovov. Najsilnejší vietor dosahoval poryvy až okolo 170 km/h, čo spôsobovalo problémy.

Z Britských ostrovov hlásia výpadky elektrickej energie. Prerušených bolo aj niekoľko vlakových spojov. Len vo Walese je bez dodávok elektrickej energie viac ako 21 000 domácností.

Silný vietor v súvislosti s búrkou Bella sužuje aj Francúzsko. Nárazy vetra dosiahli rýchlosť až okolo 145 km/h a bez dodávok elektrickej energie je už na severe Francúzska viac ako 18 000 domácností. Najsilnejší vietor fúka v Normandii a v Bretónsku. Veterno je aj v Paríži, kde zaznamenali náraz vetra o sile až 95 km/h.

Silný vietor sa teraz presúva ďalej do strednej Európy. Silný vietor začína fúkať už aj v Nemecku, kde hovoríme už o veternej búrke Hermine. Najsilnejší vietor namerali v oblasti Schmueckenu, kde poryv dosiahol 143 km/h. Na hore Brocken namerali 125 km/h. Na pohraničí s Českom dosahujú poryvy vetra rýchlosť okolo 100 km/h.

Silný vietor sa v nasledujúcich hodinách očakáva aj v našej oblasti. Výstrahy pred vetrom platia v Rakúsku, v Česku, v Maďarsku, v Poľsku a aj na našom území.

Na Slovensku vietor zosilnie predovšetkým v pondelok ráno, kedy nárazy vetra môžu na našom území dosahovať rýchlosť 60 až 80 km/h, na horách a na Záhorí aj nižšie až okolo 90 km/h, výnimočne 100 km/h.

Maximálne nárazy vetra by sme na Slovensku malo zaznamenávať v pondelok večer a v noci z pondelka na utorok. Aj v nížinách môžu nárazy presahovať rýchlosť 70 km/h, na horách až okolo 100 km/h. Na hrebeňoch Tatier by mali poryvy dosahovať rýchlosť 130 až 160 km/h.

Veterná búrka Hermine tak v dominantnej miere ovplyvní počasie aj na našom území. Treba sa tak pripraviť na možné výpadky elektrickej energie a zajtra večer sa vyhnite parkovaniu áut pod stromami. Viac o situácii v jednotlivých okresoch Slovenska si pozrite TU.

Najnovšie správy