Víchrica Hermine naberá na sile. V Tatrách namerali 180 km/h

28.12.2020 o 15:36 - Veronika Salayová
  • Článok

Okrem sneženia Slovensko trápi aj veľmi veterné počasie. Búrka Hermine aktuálne naberá na sile a vietor bude večer ešte silnejší. 

Víchrica Hermine naberá na sile. V Tatrách namerali 180 km/h

Na severe Slovenska od ranných hodín fúka silný vietor, a to najmä v horských oblastiach, ale aj v nižšie položených oblastiach na severe a v strede krajiny.

Na našom území totiž vyčíňa veterná búrka Hermine. Ide o tlakovú níž, ktorá dorazila z Britských ostrovov cez Nemecko a Česko.

Veterno bolo už počas včerajších nočných hodín a aj v týchto chvíľach postupne vietor na našom území naberá na sile, pričom nie je vylúčené, že môže dosiahnuť aj silu mohutnej víchrice. 

Na Kasprovom vrchu v Západných Tatrách dosiahol vietor rýchlosť 180 km/h. Mimoriadne veterno bolo podľa SHMÚ aj na Skalnatom plese, kde vietor dosiahol rýchlosť 170 km/h.

Rýchlosť vetra na Kasprovom vrchu.
Rýchlosť vetra na Kasprovom vrchu.

Na Kasprovom vrchu fúkal dnes vietor priemernou rýchlosťou 21 m/s. Na Bielom plese o 11.00 hod. zaznamenali rýchlosť vetra 25 m/s a na stanici Sliezky dom najsilnejší vietor fúkal o 12.40 hod., kedy zaznamenali silu vetra 20 m/s. 

Najsilnejší vietor sa na našom území očakáva podvečer, kedy na západe môže dosiahnuť rýchlosť 70 až 90 km/h, pričom na horách môže dosiahnuť silu mohutnej víchrice. 

Silný vietor trápi aj susedné Česko či Rakúsko. V Čechách veterná búrka Hermine spôsobila, že bez elektrickej energie ostalo až 18-tisíc domácností.

V Rakúsku museli kvôli silnému vetru zrušiť aj preteky v obrovskom slalome v Semmeringu, kde pretekala aj Petra Vlhová. 

Najnovšie správy