Víchrica Klaus začala úradovať v Európe. Vyvracia stromy

11.03.2021 o 15:03 - Peter Minárik
  • Článok

V oblasti Beneluxu a Nemecka už začala vystrájať víchrica Klaus. Prináša silný nárazový vietor, ktorý dosahuje rýchlosť viac ako 100 km/h.

Víchrica Klaus začala úradovať v Európe. Vyvracia stromy

Nepriaznivé počasie začalo sužovať oblasť Európy. Počasie ovplyvňuje mohutná tlaková níž, ktorá dostala meno Klaus a v týchto chvíľach sa presúva nad severnú Škandináviu.

Vďaka tejto tlakovej níži panuje v Európe výrazný tlakový gradient, vplyvom čoho silnie vietor. Okrem toho však postupuje cez Európu aj frontálny systém so zrážkami.

Vietor naberá na sile

Intenzívny vietor stále sužuje Britské ostrovy, či pobrežné oblasti Francúzska, Holandska a Nemecka. Nárazový vietor tu dosahuje rýchlosť až okolo 100 km/h.

aktuálne nárazy vetra
aktuálne nárazy vetraSilný vietor začína naberať na sile už aj v severozápadnom Nemecku, kde vydali meteorológovia výstrahu 3. stupňa. Očakáva sa, že vietor bude vyvracať stromy a strhávať elektrické vedenia. Komplikácie sa očakávajú aj v doprave.

Prvé problémy sú hlásené z Holandska, kde vietor vyvrátil už niekoľko stromov. Tie padajú na zaparkované vozidlá.

Vietor však už silnie aj v samotnom Nemecku, no problémy sú zatiaľ najmä na horách. V pohorí Harz namerali náraz vetra už na úrovni 140 km/h.

Na Slovensku bude vietor slabší

Vietor začne v priebehu dnešného popoludnia silnieť aj na našom území. Maximálne nárazy vetra by sa mali pohybovať do 60 km/h. Silnejšie sa rozfúka len na našich horách. Tu by nárazy vetra mohli dosahovať rýchlosť aj okolo 100 km/h.

V priebehu večerných hodín sa očakáva, že vietor zoslabne, ale opäť začne naberať na sile v priebehu zajtrajšieho dňa.

Najnovšie správy