Víchrica Yulia mieri na strednú Európu. Škody spôsobí aj na Slovensku

22.02.2020 o 21:01 - Peter Minárik
  • Článok

V našom regióne bude opäť vyčíňať veľmi nepriaznivé počasie. Nepriaznivý bude predovšetkým silný, nárazový vietor, ktorý bude opäť spôsobovať škody. Energetici aj hasiči tak budú mať opäť raz plné ruky práce.

Víchrica Yulia mieri na strednú Európu. Škody spôsobí aj na Slovensku

Do našej oblasti mieri ďalšie nepriaznivé počasie. Problémy bude spôsobovať lejak, neskôr sneženie a aj búrky, ale predovšetkým veľmi silný vietor, ktorý sa preženie strednou Európou a to vrátane celého nášho územia. Silný, západný, nárazový vietor sa očakáva na celom území od nedeľňajšieho večera až do pondelka a  spôsobí škody.

Na vine bude tlaková níž Xanthippe, ktorá sa nachádza nad Škandináviou. V rámci nej sa po polnoci začne nad Severným morom prehlbovať nová tlaková níž, ktorá zajtra dopoludnia postúpi nad Nemecko a popoludní bude postupovať smerom nad južné Poľsko. 

Tlaková níž nebude veľmi hlboká, ale dôležité bude to, že jej stred bude postupovať priamo cez strednú Európu a bude tak mimoriadne blízko k nášmu územiu. Vytvorí sa totiž silný tlakový gradient a to znamená len jedno: veľmi silný vietor.

Tlaková níž, ktorá sa po polnoci začne prehlbovať nad Severným morom dnes dostala od nemeckých meteorológov svoje vlastné meno a dnes ju pokrstili ako Yulia. 

Júlia príde v nedeľu večer

Silný vietor začne najskôr silnieť v centrálnom a v južnom Nemecku v nedeľu dopoludnia. V nedeľu ráno začne vietor silnieť v Čechách a popoludní aj na Morave. V Rakúsku začne vietor silnieť v nedeľu popoludní a tu to už začne byť mimoriadne zaujímavé.

Udeje sa totiž to, že vzduch sa stlačí medzi stredom plytkej tlakovej níže, ktorý sa bude nachádzať nad južným Poľsko a pohorím Álp. Následne vzduch pretečie cez Viedenskú panvu medzi Malými Karpatami a Alpami a v tomto koridore bude najveternejšie. Priemerná rýchlosť vetra by tu mohla dosiahnuť silu víchrice (nad 75 km/h) a maximálne nárazy vetra by mali dosahovať rýchlosť až okolo 120 km/h.

Toto sa udeje okolo 18:00 a práve vtedy začne vietor poriadne naberať na sile aj na celom našom území. Najsilnejšie nárazy vetra na Slovensku zaznamenáme medzi nedeľou 21:00 až pondelkom 03:00 a predovšetkým na prelome dňov.

jednotlivé behy numerických modelov, predpoveď maximálnych nárazov vetra, zdroj: Meteorologix
jednotlivé behy numerických modelov, predpoveď maximálnych nárazov vetra, zdroj: Meteorologix

Najsilnejšie nárazy vetra sa spomedzi nižších polôh očakávajú v oblasti západného Slovenska a to v rozmedzí 60 až 90 km/h. V okresoch Bratislava, Malacky, Senec, Pezinok, Dunajská Streda. Levice a Nitra však nárazy vetra môžu prekonať rýchlosť až 100 km/h.

Besnieť však bude vietor na celom našom území. Silný vietor neobíde žiaden kút Slovenska.

Mimoriadne veterno bude aj na našich horách. Na hrebeňoch Tatier by poryvy vetra mohli prekonávať rýchlosť až 140 km/h.

Vietor bude spôsobovať škody

Pripravte sa na to, že večerné a nočné vyčíňanie vetra bude na našom území páchať škody. Vyčíňanie vetra neobíde ani Nemecko, Česko, Rakúsko, či Poľsko, kde platia výstrahy 2. stupňa. 

Vietor by mal páchať škody na lesnom poraste, vyvracať stromy, strhávať elektrické vedenia, či niektoré strechy. Pripraviť sa treba na možné prerušenie elektrickej energie, komplikácie v doprave a to predovšetkým na železnici. Odporúča sa zaistiť okná, dvere a odstrániť alebo upevniť volne uložené predmety. Svoje autá radšej odparkujte z blízkosti stromov. Čo nás všetko čaká si pozrite aj TU.

ZÍSKAJTE tie najdôležitejšie a najmimoriadnejšie informácie z domova a zo sveta, Prihláste a k odberu a na všetko podstatné budete upozornený

Najnovšie správy