VIDEO: Až 10 cm krúpy padali v Slovinsku. Je po úrode

09.06.2018 o 08:01 - Slovinsko - Peter Minárik
  • Článok

To, čo sa v piatok odohrávalo v Slovinsku a v časti Chorvátska nemá v Európe obdobu. Extrémne supercelárne búrky prinášali mohutné krupobitie, ktoré ničili majetok a úrodu.

VIDEO: Až 10 cm krúpy padali v Slovinsku. Je po úrode

Slovinci a Chorváti budú počas nasledujúceho víkendu odstraňovať následky mohutných supercelárnych búrok, ktoré sa tu počas včerajšieho dňa vyskytovali. 

Aj do tejto oblasti Európy, podobne ako ku nám prúdi v týchto dňoch veľmi teplý a vlhký vzduch. Situácia tu však bola o to horšia, že priamo nad Jadranom sa nachádza tlaková níž, ktorá prináša ešte výraznejšiu vlhkosť a práve teplý a vlhký vzduch je doslova ideálny pre výskyt veľmi silných búrok. V tejto časti Európy sa očakávali silné búrky s krúpami, no to čo sa stalo, prekvapilo všetkých.

Nad Slovinskom a Chorvátskom sa začalo rozmáhať niekoľko výrazných supercelárnych búrok. Tie prinášali intenzívne prívalové zrážky, avšak v tomto prípade predovšetkým krúpy. Krupobitie bolo v niektorých oblastiach devastačné.

V oblasti slovinsko-chorvátskych hraníc zaznamenali až takmer 10 cm krúpy. 

Takéto mohutné krupobitie je na Európu neštandardné a skôr je obvyklé pre pevninu USA, kde sa tvoria silné supercelárne búrky, ktoré sú často sprevádzané aj tornádom.

Tornádo sa včera na severe Balkánu nevyskytlo a to vďaka nie príliš priaznivým dynamickým podmienkam. 

Škody budú v oblasti odstraňovať ešte dlho, no silné búrky hrozia aj naďalej. Vyskytnúť sa môžu aj počas víkendu.

Najnovšie správy