VIDEO: Dust Devil, prachový diabol, prerušil začiatok futbalového zápasu

23.07.2021 o 11:45 - Veronika Sádovská

Prachový vír nazývaný aj dust devil, teda prachový diabol na chvíľu prerušil začiatok futbalového zápasu v Bolívii. Takýto jav je tam celkom bežný kvôli prašnej pôde.

VIDEO: Dust Devil, prachový diabol, prerušil začiatok futbalového zápasu
zdroj: bbc.com

Prachový vír môže vzniknúť prakticky kdekoľvek, aj na v našej podnebnej oblasti. Najviac viditeľný je však na prašnej pôde či v uličkách miest, na ktorých je veľa nečistôt.

Ide v podstate o klasický vzdušný vír, avšak vďaka prachu a nečistotám je tak jasne viditeľný, niekedy môže pôsobiť na pohľad nebezpečne. Takýto jav sa podarilo zachytiť počas domáceho zápasu v bolívijskom meste Achocalla.

Prachový diabol je určite fascinujúci jav, ktorý si niektorí môžu pomýliť tornádom, pretože je pri ňom podobný vzdušný lievik. Jeho rozmery sú však omnoho menšie a výška lievika môže dosiahnuť 300 - 500 metrov. Netvorí sa počas búrok (nie je pripojený na žiadnu záladňu oblakov) ani nedosahuje takú rýchlosť vetra a silu.

Jeho tvorba je zapríčinený silným zohrievaním pôdy. Prehriaty vzduch, ktorý je menej hustý, následne stúpa smerom nahor, zatiaľ čo okolité masy vzduchu sú pomerne chladné. Ak sa vzdušný vír presunie nad chladnejšiu časť (napr. na trávu) má tendenciu rýchlo zaniknúť.

Prachových diablov tak môžeme spozorovať aj u nás. Väčšinou na poliach v nížinatých oblastiach.