VIDEO: Najskôr požiare, teraz ničivé povodne. Na gréckom ostrove spadlo cez 700 mm zrážok

10.10.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner

Obyvateľov gréckeho ostrova Eubója trápi mimoriadne nepriaznivé počasie. Už niekoľko dní tam intenzívne prší, čo viedlo k rozsiahlym povodniam.

VIDEO: Najskôr požiare, teraz ničivé povodne. Na gréckom ostrove spadlo cez 700 mm zrážok
Voda so sebou brala všetko, čo jej stálo v ceste, zdroj: dailysabah.com

Za nepriaznivým počasím stojí systém, ktorý grécki meteorológovia pomenovali ako Athéna. Škody na ostrove Eubója spôsobuje od soboty večera.

Druhý najväčší ostrov Grécka pritom len pred pár týždňami bojoval s rozsiahlymi požiarmi. Dialo sa tak v poslednej tretine augusta, pričom úrady museli pristúpiť aj k evakuácii obyvateľov a turistov.

Silné dažde, ktoré sprevádzajú nepriaznivé počasie, trápia obyvateľov tejto oblasti už od štvrtka. Najvážnejšia situácia je v pohorí Pelion, kde doposiaľ zaznamenali presne 723,2 mm zrážok. V oblasti pritom naďalej prší.

Nepriaznivé počasie však panuje aj na ďalších gréckych ostrovoch. Krajina tak kvôli dažďom zápasí s povodňami, ale aj zosuvmi pôdy. Budovy sa rúcajú akoby boli z papiera.

4 nezvestní

Okrem obrovských materiálnych škôd si počasie vyžiadalo doposiaľ aj 4 nezvestných. Malo by ísť o ľudí, ktorí sa nachádzali na ostrove Mykonos.

Záchranári však majú plné ruky práce. Je preto možné, že pod vodou či bahnom ostalo uväznených oveľa viac osôb.

Povodne biblických rozmerov

Starosta obce Mantouidi v Eubónii prirovnal povodne k biblickej skaze. „Situácia je dramatická. Z dediny sme už vyviezli doslova horu bahna. Neustále prijímame stovky telefonátov so žiadosťami o odčerpávanie vody,“ uviedol pre televíziu ERT Giorgos Tsapourniotis.

V oblasti pritom zaplavilo vyše 200 domov. Obyvatelia sa síce snažia zachrániť čo sa dá, ale príroda je v tomto prípade silnejšia.

Predpokladaný úhrn zrážok za 24 hodín, platný pre utorok 12. október 12. hodiny UTC, zdroj: wxcharts.com
Predpokladaný úhrn zrážok za 24 hodín, platný pre utorok 12. október 15. hodiny UTC, zdroj: wxcharts.com

Meteorológovia pritom očakávajú, že zrážky by mali ustáť aj v priebehu utorka. Zasiahnutá oblasť si tak podľa všetkého tak skoro nevydýchne.