VIDEO: Poľsko a Nemecko zasiahli výrazné búrky

09.03.2019 o 19:38 - Peter Minárik
  • Článok

Nie je bežné, aby v prvej marcovej dekáde sa v našej oblasti vyskytla taká výrazná búrková aktivita, ako sa aktuálne vyskytuje v Nemecku aj v Poľsku. 

VIDEO: Poľsko a Nemecko zasiahli výrazné búrky
Łukasz Lewandowski

V našej oblasti sa dnes podvečer vyskytli výrazné búrky. Z Nemecka bol hlásený výskyt downburstu, čo je pomenovanie pre intenzívny zostupný prúd vzduchu. Ako prúd vzduchu padá, tak pri dotyku so zemským povrchom sa rozteká do strán, čo spôsobuje prudký vietor a silné zrážky.

Z oblasti Varšavy je zasa hlásený výskyt supercely, ktorá priniesla poryvy vetra až o sile 100 km/h a krúpy s priemerom 2 cm. Takéto búrky sú na začiatok marca v našej oblasti pomerne nezvyčajné.

V oblasti Nemecka a Poľska sa naďalej vyskytujú búrky i keď postupne slabnú. Dnešná blesková aktivita je na začiatok marca pomerne zaujímavá. Detekcia bleskov Blitzortung zaznamenala v oblasti Nemecka a Poľska viac ako 18 000 bleskov.

zaznamenané blesky k 119:00, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky k 119:00, zdroj: blesky.bourky.czDnešné búrky boli sprevádzané najmä krúpkami a silnejším vetrom. Dokumentujú to aj nasledujúce fotografie z postihnutých oblastí.

Najnovšie správy