VIDEO: Silná erupcia na Sicílii. Etna opäť chrlila lávu a popol

17.02.2021 o 12:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Včera popoludní došlo k silnej erupcii na talianskej Sicílii. Etna sa po niekoľkotýždňovej „pauze“ opäť prebudila k životu a chrlila lávu aj popol. 

VIDEO: Silná erupcia na Sicílii. Etna opäť chrlila lávu a popol
Foto: DobraPogoda24

Etna je naďalej veľmi aktívnou sopkou, čo sa potvrdilo aj včera popoludní okolo 17.00 hod., kedy došlo k ďalšiemu veľkolepému výbuchu na juhovýchodnej strane tohto najaktívnejšieho európskeho vulkánu.

Sopka vychrlila lávovú fontánu a kúdoľ popola, ktorý stúpal do výšky jedného kilometra. Žeravé lávové prúdy stekali po stranách sopky. 

Sicílske úrady museli kvôli popolu dočasne uzatvoriť aj miestne letisko v Katánii. Sopečný popol pokryl okrem pristávacej dráhy letiska aj domy a ulice okolitých miest.

Výbuchu predchádzalo aj niekoľko menších erupcií, počas ktorých sa z Etny dymilo. Podľa vulkanológov však bola táto erupcia o niečo silnejšia ako zvyčajne.

Nie je to tak dávno, čo Etna naposledy vybuchla. Naposledy to bolo pred mesiacom

Sopka sa nachádza na severovýchode Sicílie, jej súčasná výška je 3 329 metrov, v dôsledku erupcií sa však neustále mení. Etna má 5 hlavných kráterov a rozkladá sa na ploche 1 190 kilometrov štvorcových. 

Napriek tomu, že šlo o nezvyčajne silnú erupciu a v jej okolí žije približne pol milióna ľudí, nedošlo k žiadnym vážnym zraneniam.

Pozrite si video a zábery zo včerajšej erupcii na Sicílii. 

Najnovšie správy