VIDEO: Sneženie prinieslo do Álp 25 cm snehu. Sneženia sa dočká čoskoro aj Slovensko

17.09.2022 o 13:07 - Peter Minárik

V Alpách počas uplynulej noci pomerne výdatne snežilo. Výdatné sneženie zneprejazdnilo niektoré cesty. V priebehu noci pripadlo až okolo 25 cm nového snehu, pričom v nadchádzajúcich hodinách sa hranica sneženia ešte viac zníži. Sneženie čoskoro čaká aj Slovensko.

VIDEO: Sneženie prinieslo do Álp 25 cm snehu. Sneženia sa dočká čoskoro aj Slovensko

Do Európy začal zatekať veľmi chladný, morský vzduch. Ten spôsobil, že vo viacerých štátoch Európy sa výrazne ochladilo a aktuálne teploty sa pohybujú pod hranicou dlhodobého normálu. Ochladenie a príliv chladného vzduchu však má vplyv aj na skupenstvo zrážok.

V Alpách počas uplynulej noci klesla hranica sneženia výrazne pod hranicu 2000 m n.m. Prvý tohtosezónny sneh už Alpy síce zažili, no sneh prišiel predovšetkým do vysokých výšok. V noci sa však dočkali aj nižšie, obývané oblasti.

V Alpách napadlo 25 cm snehu

Počas noci sa v Alpách výdatne rozsnežilo. Sneženie zasiahlo predovšetkým švajčiarske a rakúske Alpy, kde napadlo od 5 do 10 cm nového snehu. V polohách nad výškou 2000 m n.m. však napadlo až okolo 25 cm snehu.

Čerstvá snehová nádielka spôsobila na cestách prvé komplikácie. Problémy boli napríklad na priesmyku Arlberg, kde zostalo niekoľko áut, ktoré podcenili septembrové počasie a na hory vyrazili s letnými pneumatikami. Vo Švajčiarsku polícia uzavrela priesmyky Susten, Grimsel a Furka.

Hranica sneženia počas noci klesla pod 2000 m n.m., pričom aktuálne sneží už od nadmorskej výšky 1500 m n.n. V priebehu dňa by hranica sneženia mala ďalej klesať a to na výšku zhruba 1300 m n.m.

Sneženie sa očakáva v Alpách aj nasledujúce hodiny. Podľa aktuálnych predpovedí by mohlo predovšetkým v rakúskych Alpách napadnúť ďalších až 30 cm snehu.

očakávaná výška novej snehovej pokrývky, zdroj: UWZ.at
očakávaná výška novej snehovej pokrývky, zdroj: UWZ.at

Sneženie dorazí zajtra aj na Slovensko

Ochladenie prišlo aj na naše územie. Hranica sneženia síce poklesla, ale zrážky sa ešte nevyskytujú. Tie by však mali doraziť už v nadchádzajúcich hodinách. Sneženie sa očakáva predovšetkým v Tatrách, ale dočkajú sa aj ďalšie horské polohy.

Snežiť začne v nedeľu od poludnia a najintenzívnejšie zrážky sa očakávajú do pondelkového rána. Snežiť bude nielen na hrebeňoch Vysokých a Nízkych Tatier, ale snehové vločky sa objavia aj na hrebeňoch Malej, či Veľkej Fatry.

Snehová pokrývka by sa však mala vytvoriť zatiaľ len v polohách nad 2000 m n.m. V Tatrách by mohlo pripadnúť až do 10 cm nového snehu.